Flipped (film 2010)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flipped
Regjia ngaRob Reiner
Skenari ngaRob Reiner
Andrew Scheinman
Bazuar nëFlipped nga Wendelin Van Draanen
ProdhuesiRob Reiner
Alan Greisman
LuajnëMadeline Carroll
Callan McAuliffe
Rebecca De Mornay
Anthony Edwards
John Mahoney
Penelope Ann Miller
Aidan Quinn
Kevin Weisman
KinematografiaThomas Del Ruth
MontazhiRobert Leighton
MuzikaMarc Shaiman

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaWarner Bros. Pictures
Data e publikimit
6 gusht 2010
Kohëzgjatja
90 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti14 milion dollarë
Fitimi24.3 milion dollarë[1]

Flipped është një film komedi-dramë romantik amerikan i vitit 2010, i shkruar dhe drejtuar nga Rob Reiner, dhe bazuar në romanin e Wendelin Van Draanen me të njëjtin emër. Filmi tregon historinë e dy nxënësve të klasës së tetë që fillojnë të kenë ndjenja për njëri-tjetrin, pavarësisht se janë shumë të kundërt. Flipped u shfaq në kinematë në Shtetet e Bashkuara më 6 gusht 2010 nga Warner Bros. Pictures.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1957, një nxënës i klasës së dytë Bryce Loski duke u zhvendosur në shtëpinë e re, shihet nga Julianna "Juli" Baker. Kur ata shikojnë në sytë e njëri-tjetrit, Juli e di se është dashuri, por Bryce ndalet nga ajo dhe përpiqet ta shmangë atë.

Katër vjet më vonë, Juli është ende e dashuruar dhe rrallë e lë Bryce vetëm. Bryce përpiqet gjithçka për të hequr qafe Julin, përfshirë shoqërimin me Sherry Stalls, një nga vajzat më të njohura në shkollë, të cilën Bryce e di që Juli nuk e pëlqen. Kjo nuk bën asgjë për të penguar Julin, plus shoku më i mirë i Bryce Garrett interesohet për Sherry dhe i thotë asaj pse Bryce po del me të, kështu që Sherry e hedh atë. Bryce pret me padurim klasën e shtatë pasi shpreson që me një trup studentor më të madh Juli më në fund do të takojë dikë tjetër.

Vitin tjetër Chet Duncan, gjyshi i Bryce, transferohet në familje. Juli bie në dashuri me një pemë të vjetër të fikut, por një ditë zbulon se pema do të pritet. Juli përpiqet ta parandalojë atë që të hiqet duke u ngjitur në pemë dhe duke refuzuar të zbresë. Pas shumë vëmendjeje nga qyteti, babai i saj Richard e bind atë të dalë nga pema dhe ajo pritet, duke e lënë Julin gati të pangushëllueshme. Më vonë, Richard i jep asaj një pikturë të pemës, e cila e ndihmon atë të kapërcejë shqetësimin e saj dhe për bëmat e saj shkruhen në gazetën lokale.

Juli rrit pula në oborrin e saj të pasëm si pjesë e një projekti shkollor dhe shumë shpejt i gjen duke hedhur vezë, të cilat ajo ua shet fqinjëve të tyre por ia jep Bryce si gjest. Sidoqoftë, Juli lëndohet kur zbulon se Bryce ka qenë duke hedhur vezët që ajo ofroi, nga frika e salmonelës për shkak të gjendjes së oborrit të tyre. Në siklet, Juli vendos të rregullojë oborrin. Pasi lexoi për Julin në gazetë, Chet e ndihmon atë në punën e saj në oborr dhe zhvillon një dashuri të vërtetë për të, duke thënë se Juli i kujton gruan e tij të ndjerë. Kur Steven, shtëpia e krenarit tradicional dhe shtëpiak, babai i Bryce, kritikon gjendjen e shtëpisë së Bakerit dhe mungesën e dukshme të kujdesit për pronën e tyre, Chet beson se familja nuk zotëron shtëpinë e tyre, duke ia kushtuar shumicën e financave të tyre kujdesin për Julin mendërisht - xhaxhai me aftësi të kufizuara Daniel, prona supozohet të kujdeset nga pronari i tyre. Ndërsa Chet kalon më shumë kohë me Julin dhe inkurajon Bryce të jetë më mendjehapur, Bryce fillon të zhvillojë ndjenja për të.

Ndërkohë, ndërsa Juli inkurajohet të zgjerojë mendjen nga Chet, ajo fillon të pyesë nëse i pëlqen vërtet Bryce. Juli shkon me babanë e saj për të vizituar Danielin në ditëlindjen e tij, dhe ata kanë një ndërveprim të vështirë, por në fund të fundit argëtues. Më pas, Juli i thuhet nga një shok klase se Bryce po e admironte, por ajo dëgjon se Bryce pajtohet me Garrett ndërsa ai tallet me të dhe Danielin. Veprimet e Bryce bëjnë që Juli të humbasë plotësisht interesin për të. Pa e ditur atë, Bryce është në siklet për qëndrimin e Garrett dhe ndalon së kaluari kohë me të, por ata qëndrojnë miqësorë.

Ndërkohë, ndërsa Juli inkurajohet të zgjerojë mendjen nga Chet, ajo fillon të pyesë nëse i pëlqen vërtet Bryce. Juli shkon me babanë e saj për të vizituar Danielin në ditëlindjen e tij, dhe ata kanë një ndërveprim të vështirë, por në fund të fundit argëtues. Më pas, Juli i thuhet nga një shok klase se Bryce po e admironte, por ajo dëgjon se Bryce pajtohet me Garrett ndërsa ai tallet me të dhe Danielin. Veprimet e Bryce bëjnë që Juli të humbasë plotësisht interesin për të. Pa e ditur atë, Bryce është në siklet për qëndrimin e Garrett dhe ndalon së kaluari kohë me të, por ata qëndrojnë miqësorë.

Duke u ndjerë keq për indiferencën e tyre ndaj Bakers, nëna e Bryce Patsy i fton për një darkë familjare. Bryce është ngazëllyer, por Juli i thotë privatisht se ajo e dëgjoi Bryce duke u tallur me të dhe e quan atë një frikacak që nuk i qëndroi më këmbë asaj. Darka merr një fillim të vështirë, por është një sukses. Pas darkës, Juli i kërkon falje Bryce për sjelljen e saj dhe Bryce e kupton se ndien indiferencë të plotë për të, duke e lënë të ndihet i hutuar dhe i lënduar.

Ndërsa afrohet ankandi për shportat e djemve, një ngjarje bamirësie vjetore shkollore, Bryce zbulon se ai është zgjedhur si një djalë shportash dhe do të dalë në ankand për studentët e tjerë së bashku me një drekë të bërë në shtëpi. Juli zbulon se Sherry po planifikon të bëjë ofertë për Bryce, por është e painteresuar. Bryce dëgjon një thashethem se Juli po planifikon të fillojë një luftë ofertash mbi të me Sherry, por nga simpatia ajo i bën ofertë një djali të refuzuar të quajtur Eddie Trulock, dhe Sherry i bën Bryce dhe fiton.

Gjatë drekës së djalit të shportës, Bryce është plotësisht i painteresuar për bisedën e Sherry dhe në vend të kësaj shikon Julin duke ngrënë me Eddie Trulock. E mbytur nga xhelozia, Bryce ngrihet dhe përpiqet të puth Julin para të gjithë shokëve të tyre të klasës, por ajo e refuzon atë dhe ikën me poshtërim. Bryce vrapon pas saj, dhe Garrett përballet me të për braktisjen e vajzës më të bukur në shkollë. Kur tallet me Julin, Bryce i jep fund miqësisë së tyre për mirë. Bryce përpiqet të flasë me Julin dhe t'i shpjegojë, por Juli nuk pranon ta shohë ose flasë me të.

Dy ditë më vonë, me lejen e Richard, Bryce mbjell një fidan në oborrin e Julit në një përpjekje për t'i treguar asaj se si ndihet me të vërtetë. Kur e sheh këtë, ajo shkon për ta ndihmuar dhe kupton se pas gjithë këtyre viteve, ata kurrë nuk kanë biseduar vërtet me njëri-tjetrin. Ndërsa mbjellin pemën, duart e tyre preken, ata shikojnë në sytë e njëri-tjetrit dhe ndajnë një buzëqeshje të ditur.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kritikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flipped ka marrë vlerësime të ndryshme. Në përmbledhjen e rishikimeve Rotten Tomatoes, filmi ka grumbulluar një vlerësim 55% "të kalbur" ose 5.99 / 10 bazuar në 75 vlerësime. Konsensusi lexon: "Edhe pse jo pa hijeshinë e saj nostalgjike, adaptimi ndonjëherë i ngathët i Rob Reiner i romanit të fëmijërisë së Wendelin Van Draanen nuk arrin lartësitë e punës së mëparshme të regjisorit si Stand By Me". Në Metacritic, filmi mban një vlerësim 45/100, duke treguar "komente të përziera ose mesatare".

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Flipped (2010) - Financial Information". The Numbers (në anglisht). Marrë më 2018-12-13.