Madeline Carroll

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Madeline Carroll
Madeline Carroll
U lind në18 mars 1996 (25 vjet)
KombësiaAmerikane
TitulliMarissa Madeline Carroll

Marissa Madeline Carroll (lindi më 18 mars 1996) është aktore amerikane, e cila njihet në filmin e saj Swing Vote (2008) me rolin Molly Johnsson. Madeline ka marrur pjesë në shumë filma komedi dhe dramë.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Madeline Carroll lindi dhe u rrit në Los AngelesKaliforni. Nëna e saj është amvise, ndërsa babai i saj është kontraktues. Ajo ka tre vëllezër: Ned, Jack dhe Dylan. Ajo ka filluar modelimin në moshën tre vjeç.[1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paraqitja e saj e parë në një film ishte në filmin horror të vitit 2006 When a Stranger Calls. Pas roleve të vogla në The Santa Clause 3: The Escape Clause dhe Resident Evil: Extinction, në vitin 2008 ajo mori rolin e saj të parë kryesor bashkë-interpretuar në Swing Vote së bashku me Kevin Costner. Në vitin 2010 ajo u shfaq në filmin The Spy Next Door.[2] Po atë vit ajo gjithashtu luajti në adaptimin e filmit të romanit të Wendelin Van Draanen, Flipped, drejtuar nga Rob Reiner. Performanca e Carroll në film fitoi vlerësime kritike dhe në 2011 dhe 2012 ajo u shfaq në shumë filma të tjerë të tillë si Mr. Popper's Penguins, Machine Gun Preacher, dhe The Magic of Belle Isle.

Rreth moshës 15 vjeçare, Carroll filloi të ofrohej role nudo ose prostitucionale, të gjitha ato i hodhi poshtë për shkak të besimeve të saj personale.[1] Në vitin 2014, gjithashtu për arsye personale, ajo refuzoi një rol më të madh në shfaqjen Scandal,[3] në të cilën tashmë ishte shfaqur në dy episode. Kur ishte 19 vjeçe, ajo gati se hoqi dorë nga të qenit aktore krejt pas një telefonate nga agjenti i saj, i cili deklaroi se ishte e pamundur të ishe aktore e Hollywood-it pa marrë role nudo.

Të nesërmen, asaj iu ofrua një rol në filmin e krishterë God Bless the Broken Road.[1] Që nga ajo kohë, ajo ka luajtur role në disa filma të tjerë të bazuar në besim, duke përfshirë I Can Only Imagine dhe IndivisiblePure Flix, që të dy u publikuan në 2018.

Në vitin 2009, Caroll fitoi Golden Angel për "Artist i Shkëlqyer i Ri Interpretues i Shteteve të Bashkuara" në Festivalin e 15-të të Filmit Amerikan Kinez në Los Anxhelos.[4]

Pasi luajti në filmin I Can Only Imagine, Carroll u përfshi në studion e tyre Kingdom Story Company, me qëllim për të mësuar filmin. Ajo, Jon Erwin dhe Jon Gunn shkruajtën skenarin e produksionit dhe debutimin e skenarit të Carroll, I Still Believe, i cili u lansua në mars 2020.[5]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Carroll është një e krishterë e devotshme dhe shpesh flet për besimin e saj në ngjarje dhe konferenca fetare, dhe gjatë intervistave.[6][7]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti title Roli Shënimet
2006 When a Stranger Calls Allison Mandrakis
2006 The Santa Clause 3: The Escape Clause Cocoa
2007 Goldfish Jenny Film i shkurtër
2007 Resident Evil: Extinction White Queen
2008 Swing Vote Molly Johnson
2009 Astro Boy Widget (zëri)
2010 The Spy Next Door Farren
2010 Flipped Juli Baker
2010 Café Elly
2010 Roshambo Madeline Film i shkurtër
2011 Mr. Popper's Penguins Janie Popper
2011 Machine Gun Preacher Paige Childers
2012 The Magic of Belle Isle Willow O'Neil
2012 Shit Italian Moms Say Rosalie Film i shkurtër
2017 God Bless the Broken Road Hannah
2017 Zer0-Tolerance Alyssa
2018 I Can Only Imagine Shannon
2018 God Bless the Broken Road Hannah
2018 Indivisible Amanda Bradley
2018 Destined to Ride Lily Davidson gjithashtu i njohur si Pistachio
2020 I Still Believe No Skenare; gjithashtu bashkë-producente

Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti title Roli Shënimet
2003 Cold Case Gwen Deamer in 1983 Epizodi: "Gleen"
2005 Hidden Howie: The Private Life of a Public Nuisance Riley Mandell Pilot
2005 Night Stalker Julie Medlock Epizodi: "Pilot"
2005 Wanted Irene 2 epizoda
2006 All of Us Elisabeth Epizodi: "Domo Arigato, Mr. Roberto"
2006 Passions Young Kay Epizodi: "#1.1711"
2007 Lost Annie Epizodi: "The Man Behind the Curtain"
2008 High School Musical: Get in the Picture Gabriela Montez
2008 Grey's Anatomy Ivy Soltanoff Epizodi: "In the Midnight Hour"
2009 Lie to Me Samantha Burch Epizodi: "Do No Harm"
2009 Cold Case Hillary Rhodes in 1963 Epizodi: "November 22"
2009 The Cleaner Sarah Epizodi: "The Things We Didn't Plan"
2009 NCIS Angela Kelp Epizodi: "Child's Play"
2010 Private Practice Maggie Epizodi: "Triangles"
2011; 2013 The Haunting Hour: The Series Audrey Miller / Jillian 2 epizoda
2013 Blink Ari Trask
2014 Scandal Karen Grant 2 epizoda
2018 Criminal Minds Ally McCready 1 epizod

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Michael Foust (28 mars 2019). "Actress Madeline Carroll turned down roles with nudity, promiscuity to honor God" (në anglisht). Christian Post. Marrë më 8 shkurt 2020.
  2. ^ "Exclusive Interview with The Spy Next Door's Madeline Carroll" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2013. Marrë më 20 janar 2013.
  3. ^ Laurie, Greg (2 korrik 2018), Madeline Carroll Interview: Icons of Faith Series (në anglisht), marrë më 14 shkurt 2019
  4. ^ Gui, Ming. "2019 GOLDEN ANGEL AWARD". Chinese American Film Festival (në anglishte amerikane). Marrë më 8 mars 2020.
  5. ^ Jeannie Law (8 shkurt 2020). "Once struggling actress, filmmaker Madeline Carroll says God is 'faithful'" (në anglisht). Christian Post. Marrë më 8 shkurt 2020.
  6. ^ Madeline Carroll | NRB 2018 Interview (në anglisht), 8 mars 2018, marrë më 14 shkurt 2019
  7. ^ "Madeline Carroll Talks Faith and Music in I Can Only Imagine". Crosswalk.com (në anglisht). Marrë më 14 shkurt 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]