Madeline Carroll

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Madeline Carroll
Madeline Carroll 2012.jpg
Marissa Madeline Carroll
Informacione personale
Ditëlindja 18 mars 1996 (22 vjet)
Vendlindja Los Angeles, Kalifornia
Filma & seriale 
 shquar
The Spy Next Door
Kombësia Amerikane


Marissa Madeline Carroll (lindi më 18 mars 1996) është aktore amerikane, e cila njihet në filmin e saj Swing Vote (2008) me rolin Molly Johnsson. Madeline ka marrur pjesë në shumë filma komedi dhe dramë.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Madeline Carroll lindi dhe u rrit në Los AngelesKaliforni. Nëna e saj është amvise, ndërsa babai i saj është kontraktues. Ajo ka tre vëllezër: Ned, Jack dhe Dylan. Madeline filloi karrierën e saj si aktore nga viti 2003.

Pasi luajti në Swing Vote dhe The Spy Next Door,[1] Caroll luajti në Flipped, film bazuar në romanin Wendelin Van Draanen.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
2006 When a Stranger Calls Allison Mandrakis
2006 The Santa Clause 3: The Escape Clause Cocoa
2007 Goldfish Jenny Film i shkurtër
2007 Resident Evil: Extinction White Queen
2008 Swing Vote Molly Johnson
2009 Astro Boy Widget (zëri)
2010 The Spy Next Door Farren
2010 Flipped Juli Baker
2010 Café Elly
2010 Roshambo Madeline Film i shkurtër
2011 Mr. Popper's Penguins Janie Popper
2011 Machine Gun Preacher Paige Childers
2012 The Magic of Belle Isle Willow O'Neil
2012 Shit Italian Moms Say Rosalie Film i shkurtër
2017 God Bless the Broken Road Hannah
2017 Zer0-Tolerance Alyssa
2018 I Can Only Imagine Shannon

Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
2003 Cold Case Gwen Deamer in 1983 Epizodi: "Gleen"
2005 Hidden Howie: The Private Life of a Public Nuisance Riley Mandell Pilot
2005 Night Stalker Julie Medlock Epizodi: "Pilot"
2005 Wanted Irene 2 epizoda
2006 All of Us Elisabeth Epizodi: "Domo Arigato, Mr. Roberto"
2006 Passions Young Kay Epizodi: "#1.1711"
2007 Lost Annie Epizodi: "The Man Behind the Curtain"
2008 High School Musical: Get in the Picture Gabriela Montez
2008 Grey's Anatomy Ivy Soltanoff Epizodi: "In the Midnight Hour"
2009 Lie to Me Samantha Burch Epizodi: "Do No Harm"
2009 Cold Case Hillary Rhodes in 1963 Epizodi: "November 22"
2009 The Cleaner Sarah Epizodi: "The Things We Didn't Plan"
2009 NCIS Angela Kelp Epizodi: "Child's Play"
2010 Private Practice Maggie Epizodi: "Triangles"
2011; 2013 The Haunting Hour: The Series Audrey Miller / Jillian 2 epizoda
2013 Blink Ari Trask
2014 Scandal Karen Grant 2 epizoda

Nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2007: Madeline Carroll e fitoi çmimin Young Artist Award bashkë me aktorët e tjerë të filmit Sant Clause 3 me aktrimin më të mirë.
  • 2009: Madeline Carroll e fitoi çmimin Young Artist Award me perfomacën më të mirë në film.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Exclusive Interview with The Spy Next Door's Madeline Carroll".

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]