The Spy Next Door

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Spy Next Door
Regjia ngaBrian Levant
Shkruar nga
ProdhuesiRobert Simonds
Luajnë
KinematografiaDean Cundey
MontazhiLawrence Jordan
MuzikaDavid Newman

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaLionsgate
Data e publikimit
15 janar 2010
Kohëzgjatja
94 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti28 milion dollarë[2]
Fitimi45.2 milion dollarë[3]

The Spy Next Door është një film amerikan i vitit 2010 me zhanër aksion dhe komedi,[3][4] me regji të Briant Levant. Xhirimet e filmit filluan në fund të tetorit 2008 në Rio Rancho, New Mexico dhe përfunduan në fund të dhjetorit të të njëjtit vit. Filmi u lëshua më 15 janar 2010 në Shtetet e Bashkuara nga Lionsgate.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bob Ho është një veprues i CIA-s si një agjent i fshehtë në huazim nga Inteligjenca kineze, i cili vendos të dalë në pension pasi e vendosi terroristin rus Anton Poldark pas hekurave dhe martohet me të dashurën e tij, Gillian, e cila jeton në vendin fqinj dhe ka tre fëmijë nga marrëdhëniet e mëparshme, Farren (e bija e Gillian nga martesa e mërparshëm), Ian dhe Nora. Askush prej tyre nuk e di për punën e tij të vërtetë dhe mendojnë se punon në një kompani prodhuese të shtypur. Një ditë, Gillian largohet për të vizituar babanë e saj në një spital në Denver, Colorado dhe e lë Bobin të kujdeset për fëmijët e saj, të cilët të gjithë e përbuzin atë dhe bëjnë plane për ta hequr qafe atë. Duke përdorur disa teknologji nga CIA, Bob është në gjendje të marrë kontrollin e tyre dhe ai gradualisht lidh me secilën prej tyre. Partneri i tij, Colton James, e informon atë se Poldark ka shpëtuar nga burgu dhe ata dyshojnë se ka një spiun në CIA. Colton dërgon një skedar në kompjuterin e Bob-it për një formulë sekrete për një baktere që ha vaj, ku Poldark punon. Ian hynë në dhomën e Bob-it, dhe ai shkarkon skedarin, të cilin ai e gabon për muzikë, në iPod-in e tij. Poldark zbulon shkarkimin dhe dërgon disa nga njerëzit e tij në shtëpinë e Bobit, por Bob i mposht ata.

Pas sulmit, Bob dhe fëmijët fshihen në një restorant kinez, ku njeriu i Poldark, Larry, përpiqet të vrasë Bobin. Bob e mposht atë dhe detyrohet t'u tregojë fëmijëve për punën e tij. Shefi i tij Glaze pastaj arrin, tregon një armë në të dhe kërkon dosjen e shkarkuar, duke zbuluar veten si spiuni që punon për Poldark. Bob godet Glaze me breshkën e Nora, pastaj fshihet në një hotel me fëmijët. Farren i thotë Gillian përmes telefonit për sekretin e Bobit. Nga frika për sigurinë e fëmijëve të saj, ajo fluturon në shtëpi për t'i tërhequr ata dhe shpërthen me zemërim për shkak se e gënjeu.

Bob shkon në një fabrikë të braktisur për t'u përballur me terroristët rusë, por zbulon se Ian, duke dashur të bëhet spiun, e ndoqi atë dhe Farren është larguar nga shtëpia për të provuar dhe ndihmuar gjithashtu. Treshja kapen nga rusët, të cilët e detyrojnë Ian të zbulojë se dosja është në iPod-in e tij pasi që Ian nuk e di se si të merret me një pyetje. Ndërsa Poldark, partneri i tij Tatiana dhe Glaze shkojnë në shtëpinë e Gillian, Bob dhe fëmijët shpëtojnë dhe mposhtin terroristët e mbetur. Ata pastaj shkojnë në shtëpinë e Gillian dhe Poldark dhe ekuipazhi i tij mbërrijnë shpejt pas kësaj. Bob dhe terroristët luftojnë, me fëmijët që përdorin armët sekrete të Bobit për të mposhtur disa prej tyre. Menjëherë pas kësaj, Colton dhe ekuipazhi i tij arrijnë për të arrestuar rusët dhe Glaze. Gillian fillimisht e hedh poshtë Bobin, por shumë shpejt e kupton se ai është një njeri i mirë pasi Farren dhe Ian rrëfejnë se Bob kishte gënjyer vetëm atë për t’i mbrojtur ata dhe Nora thotë se ajo dëshiron që ai të jetë babai i saj. Pastaj Bob dhe Gillian martohen.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kritikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rotten Tomatoes filmi ka një vlerësim aprovimi prej 12% bazuar në 89 shqyrtime, me një vlerësim mesatar prej 3.5 / 10. Konsensusi kritik i faqes lexon, "Mungesa e një skenari mjaft qesharake për të mbuluar dhuratat e zbehta të Jackie Chan, The Spy Next Door dështon në çdo nivel të imagjinueshëm".[5]Metacritic ajo mban një rezultat mesatar prej 27 nga 100 bazuar në 21 kritikë, duke treguar "vlerësime të përgjithshme të pafavorshme".[6] Audienca e anketuar nga CinemaScore i dha filmit një notë mesatare të "A-" në një shkallë A + në F.[7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Spy Next Door (2010)". Box Office Mojo. 2010. Marrë më 2014-09-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "The Spy Next Door (2010)". Box Office Mojo. 2010. Marrë më 2014-09-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b "The Spy Next Door (2010)". Box Office Mojo. 2010. Marrë më 2014-09-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "The Spy Next Door (2010) - Brian Levant". AllMovie. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "The Spy Next Door (2010)". Rotten Tomatoes. Flixster. Marrë më 2013-06-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "The Spy Next Door reviews". Metacritic. CNET Networks. Marrë më 2010-01-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "CinemaScore". cinemascore.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)