Mr. Popper's Penguins (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mr. Popper's Penguins

Viti 2011
Regjia Mark Waters
Prodhimi John Davis
Skenari Sean Anders
John Morris
Jared Stern
Bazuar në Mr. Popper's Penguins nga Richard dhe Florence Atwater
Në rolet kryesore Jim Carrey
Carla Gugino
Angela Lansbury
Philip Baker Hall
Clark Gregg
David Krumholtz
Muzika Rolfe Kent
Kinematografia Florian Ballhaus
Montazhi Bruce Green
Studioja kinematografike Davis Entertainment Company
Dune Entertainment
Shpërndarë nga 20th Century Fox
Data e daljes në kinema 17 qershor 2011
Kohëzgjatja 94 minuta
Shteti Shtetet e Bashkuara
Gjuha Anglisht
Vlerësimi
Buxheti 55 milion dollarë[1]
Fitimet 187.4 milion dollarë[2]
Paraprihet nga
Pasohet nga

Mr. Popper's Penguins (Shqip: Penguinat e Z. Popper) është një film komik amerikan i vitit 2011 i shpërndarë nga 20th Century Fox, me regji të Mark Waters, prodhuar nga John Davis, bashkëprodhim i Davis Entertainment Company dhe Dune Entertainment, shkruar nga Sean Anders, John Morris dhe Jared Stern, me muzikë nga Rolfe Kent dhe me protagonist Jim Carrey, Carla Gugino, Madeline Carroll, Maxwell Perry Cotton, Angela Lansbury, Desmin Borges, Philip Baker Hall, Dominic Chianese, Clark Gregg, Ophelia Lovibond, Jeffrey Tambor, David Krumholtz, Henry Keleman, Dylan Clark Marshall with Frank Welker dhe James Tupper, bazuar lirshëm në librin e fëmijëve me të njëjtin emër të vitit 1938. Filmi ishte planifikuar fillimisht për një shfaqje në 12 gusht 2011, por u zhvendos deri në 17 qershor 2011.[3] Filmi mori kritika të ndryshme nga kritikët dhe fitoi 187.4 milion dollarë me një buxhet prej 55 milion dollarë.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një të kaluarën, Thomas Popper, Jr, është një fëmijë, babai i të cilit udhëtoi nëpër botë gjatë fëmijërisë së tij në vitet 1970. Popper rrallë e sheh babanë e tij gjatë udhëtimeve të tij dhe komunikon me të përmes radios me valë të shkurtra.

Në ditët e sotme, Thomas Popper, Jr, tani është një sipërmarrës i pasurive të patundshme i divorcuar dhe baba i dy fëmijëve. Pasi u kthye në shtëpi nga puna një ditë, Popper mëson se babai i tij ka vdekur gjatë një aventure në Antarktidë dhe, sipas testamentit të tij, e ka lënë atë me një "suvenir" nga aventurat e tij në Antarktidë. Javën tjetër, një arkë që përmban një pinguin gentoo, me emrin Kapiten, shfaqet në derën e tij. Popper menjëherë bezdiset me pinguinin dhe e mbyll atë në një banjë para se të shkojë në punë. Pasi Kapiteni përmbyt aksidentalisht banesën e tij me ujë banje, Popper telefonon organizatën e babait të tij duke kërkuar të kthejë pinguinin, por, për shkak të një komunikimi të gabuar, përfundon duke marrë një dërgesë me 5 pinguinë të tjerë, të quajtur Zhurmuesi, Kafshuesi, i Qelburi, i Dashuruari dhe Nimrodi.

Popper synon t'i dhurojë ata në kopshtin zoologjik, por ndryshon idenë e tij kur fëmijët e tij, Janie dhe Billy, mendojnë se kafshët janë dhurata e ditëlindjes së Billy. Popper i inatosur është i detyruar të kalojë mbrëmjet duke u kujdesur për pinguinët dhe duke i dhënë ryshfet nëpunësit të banesës për të mos e nxjerrë atë jashtë në bord, pasi kafshët shtëpiake nuk lejohen në apartament. Në një moment, ai merr një ofertë për të hequr pinguinët nga duart e tij nga Nat Jones, mbajtësi i kopshtit zoologjik antagonist në kopshtin zoologjik të Nju Jorkut, i cili e paralajmëron atë se pinguinët nuk do të mbijetojnë në shtëpinë e tij.

Në punë, Popper i është dhënë detyra të blejë Tavernën e Gjelbërt, e vetmja pjesë e pasurive të patundshme private në Central Park që është një restorant i vjetër ku ai hante me babanë e tij kur ishte fëmijë. Sidoqoftë, pronarja e moshuar e restorantit, Selma Van Gundy, do t'ia shesë atë vetëm një personi me vlerë të vërtetë. Popper ka takime me të dhe ajo nuk pranon t’ia shesë restorantin.

Ndërsa koha kalon, të kesh pinguinët përreth e ndihmon Popper të bëhet më pranë fëmijëve të tij. Ai gjithashtu fillon përsëri takimin me nënën e tyre, Amanda Popper përsëri. Pinguinët lëshojnë tre vezë. Dy vezë çelin, por një nuk e bën. Popper fiksohet duke parë çeljen e fundit të vezës, duke bërë që ai të humbasë punën e tij. Përfundimisht Popper e kupton që veza në një farë mënyre nuk është në gjendje të çelë dhe, pasi iu dha leja nga Nat Jones për ta bërë këtë, vendos të dhurojë pinguinët në kopshtin zoologjik të Nju Jorkut. Pastaj, ai është ri-punësuar, por fëmijët dhe ish gruaja e tij janë të zhgënjyer nga vendimi i tij.

Poper gjen një letër nga babai i tij - përfshirë në arkën origjinale me Kapitenin, por e humbi kur Popper theu arkën rastësisht - duke i thënë që të mbante fëmijët e tij afër dhe t'i donte ata dhe duke kërkuar falje që nuk ishte një baba më i mirë që i duhej Popper. Duke pasur mendimet e dyta, Popper u kërkon fëmijëve të tij dhe ish gruas që ta ndihmojnë atë për të marrë pinguinët nga kopshti zoologjik. Ata gjejnë pinguinët, i lirojnë dhe ata largohen dhe ikin në tavernë. Me të parë se si Popper ishte ribashkuar familjen e tij dhe kishte shpëtuar pinguinët, Van Gundy i shet atij restorantin. Popper vendos të rinovojë dhe rihap restorantin. Popper dhe familja e tij udhëtojnë në Antarktidë me pinguinët, duke i lejuar ata të jetojnë me llojin e tyre. Pinguini i parë i Popper, Kapiteni, zbulohet se ka hedhur një tjetër vezë. Popper u thotë fëmijëve të tij se ata do të vizitojnë pinguinët kur veza të çelë.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimisht, Ben Stiller ishte planifikuar të luante Z. Popper, dhe Noah Baumbach fillimisht do të drejtojë, por ata e braktisën. [[Owen Wilson], Jack Black dhe Jim Carrey u konsideruan të gjithë për të zëvendësuar Stiller, me rolin përfundimisht të Carrey. Mark Waters u zgjodh për të drejtuar. Xhirimet filluan në tetor 2010 dhe përfunduan në janar 2011. Më 21 shtator 2010, u konfirmua që Carla Gugino u bashkua me kastin si ish gruaja e Tom Amanda Popper.[4] Rhythm and Hues Studios bënë animacionet e pinguinëve për shkrepje të caktuara. Rezultati muzikor është kompozuar nga Rolfe Kent dhe orkestruar nga Tony Blondal. Është regjistruar në fazën e pikëzimit në 20th Century Fox në Century City, California me një orkestër 78 pjesëshe.

Pinguinët e portretizuar në film ishin një përzierje e pinguinëve të vërtetë dhe CGI.[5]

Kritika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rotten Tomatoes, filmi ka një vlerësim miratimi prej 48% bazuar në 142 komente me një vlerësim mesatar prej 5.2 / 10. Konsensusi kritik i faqes lexon, "Butësisht jofensiv dhe plotësisht i parashikueshëm, Pinguinët e Z. Popper mund të kishte qenë më keq - por duhet të ishte më mirë".[6]Metacritic, filmi ka një rezultat prej 53 nga 100 bazuar në 30 kritikë, duke treguar "komente të përziera ose mesatare".[7] Audiencat e anketuara nga CinemaScore i dhanë filmit një notë mesatare "A–" në një shkallë A + në F.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kaufman, Amy (16 qershor 2011). "Movie Projector: Costly 'Green Lantern' hopes to shine in its box office debut". Los Angeles Times (në anglisht). Marrë më 19 qershor 2011.
  2. ^ "Mr. Popper's Penguins (2011) - Box Office Mojo". boxofficemojo.com (në anglisht).
  3. ^ Chitwood, Adam (16 dhjetor 2010). "First Set Photos of Jim Carrey in MR. POPPER'S PENGUINS". Collider (në anglisht). Marrë më 2 prill 2011.
  4. ^ Tyler, Josh (21 shtator 2010). "Carla Gugino Joins Mr. Popper's Penguins And Might Do Something Good After All" (në anglisht). Cinema Blend. Marrë më 2 prill 2011.
  5. ^ Failes, Ian (29 qershor 2011). "Populating Mr. Popper's Penguins". FXGuide (në anglisht). Marrë më 19 qershor 2016.
  6. ^ "Mr. Popper's Penguins (2011)". Rotten Tomatoes (në anglisht).
  7. ^ "Mr. Popper's Penguins Reviews". Metacritic (në anglisht).