Floor Jansen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Floor Jansen
Tuska 20130630 - Nightwish - 48.jpg
Floor Jansen live me grupin Nightwish në vitin 2013
Lindi më 21/02/1981 (36 vjeç)
Emër tjetër Floor Jansen
Profesioni Këngëtare, Tekstshkruese, Trajnere zëri
Website
Official website

Floor Jansen lindur më 21 shkurt të vitit 1981 në Goirle) është një këngëtare Hollandeze, tekstshkruese, dhe trajnere vokali. Ajo është vokalistja kryesore e grupit finlandez symphonic metal Nightwish

Jansen u bë e njohur fillimisht si një anëtare e grupit metal simfonik After Forever, e cila qëndronte si vokaliste e tyre kryesore që nga viti 1997, kur u bashkua në moshën 15-vjeçare, deri në shpërbërjen e tyre në vitin 2009. Kur u shpërbë pas Forever-it, ajo formoi ReVamp dhe ka publikuar dy albume me ta. Në vitin 2012 pas largimit të vokalistit të tyre të parë Anette Olzon, Nightwish solli Jansen-in si një anëtare turne deri në fund të World Tour Imaginaerum. Në vitin 2013, ata njoftuan se Jansen ishte atëherë vokalistja e tyre kryesore me kohë të plotë.

Një bashkëpunëtore e shpeshtë e Arjen Anthony Lucassen, ajo është një anëtare e grupit të tij të përparuar metal Star One dhe këndoi në albumin Ayreon Universal Migrator Part 1: The Dream Sequencer, 01011001, dhe The Source. Ajo gjithashtu këndoi si vokal udhëheqës në disa këngë të albumit MaYan Quarterpast dhe në Avalon's Angels of the Apocalypse. Ajo është motra më e vjetër e shokut të këngëtares Irene Jansen, i cili gjithashtu ka punuar me Ayreon.

Biografija[redakto | përpunoni burim]

After Forever (1997–2009)[redakto | përpunoni burim]

Jansen ishte gjashtëmbëdhjetë vjeçe kur u bashkua me Apocalypse (emrin e grupit After Forever në ditët e para) në vitin 1997. Tre vjet më vonë, grupi lëshoi ​​albumin e tij të parë, Prison of Desire. Aftësia e saj për të kënduar muzikë klasike dhe rock e ka bërë atë të famshme në skenën e metalit. Ajo mori përgjegjësinë e vetme të këngëve dhe melodive vokale pas Forever që nga largimi i Mark Jansen (asnjë lidhje) në vitin 2002.[1] Para kësaj, deri në albumin Decipher (2001), të dy do të shkruanin së bashku. Para se të bëhej një muzikante me kohë të plotë, ajo punonte si mësuese e këngës.[2]

Jansen me grupin After Forever në Festivalin Masters of Rock në vitin 2007

ReVamp (2009–2016)[redakto | përpunoni burim]

Më 17 tetor të vitit 2009, Jansen njoftoi përmes MySpace, se emri i grupit të saj të ri ishte ReVamp.[3] Albumi i parë i ReVamp është prodhuar me këngëtarët dhe producentët me këngëtarin e muzikës "After Forever", Joost van den Broek, basisti Jaap Melman (ish Dreadlock Pussy) [4]dhe kitaristi Waldemar Sorychta (Grip Inc., Voodoocult, Sytë e Edenit dhe Despair). Përfundimisht ReVamp përmbante, në tastierë Ruben Wijga, basistin Jaap Melman, kitaristët Jordo Otto dhe Arjan Rijnen dhe bateristin Matthias Landes.

ReVamp duke performuar live në Oslo në Shtator të vitit 2010

Në gusht të vitit 2011, Van Canto njoftoi në Facebook se ReVamp nuk do të merrte pjesë në turneun e tyre Out of the Dark, pasi Jansen pësoi një lodhje fizike.[5]

Në fund të vitit 2011, Jansen u bashkua me grupin e saj të mëparshëm After Forever Mark Jansen për turneun e tij të Amerikës MaYan në Amerikën Latine, në São Paulo. Në vitin 2012, Jansen iu bashkua Adrenaline Mob në skenë në Bochum dhe Weert. Albumi i dytë i ReVamp, Wild Card, u publikua në vitin 2013.[6]

ReVamp njoftoi shpërbërjen e tij në shtator të vitit 2016, duke përmendur pamundësinë e Floor Jansen për të ofruar 100% të dyja për ReVamp dhe Nightwish.[7]

Nightwish (2012–aktualisht)[redakto | përpunoni burim]

Pasi vokalisti i mëparshëm i Nightwish, Anette Olzon u nda nga banda, Jansen veproi si vokaliste e drejtpërdrejtë e Nightwish për pjesën e mbetur të Imaginaerum World Tour në vitin 2012. Ajo ishte në martesën e motrës së saj kur mori thirrjen për të zëvendësuar Olzonin.[8] Shfaqja e saj e parë me grupin ishte në Seattle në tetor. Kur komentonte mbi përvojën, ajo tha:

Më 9 tetor të vitit 2013, Jansen u njoftua si zëvendësim i përhershëm i Olzon në grup,[9] pas një ftese që ajo mori nga grupi në një hotel bar. Në vitin 2015, ajo dhe Nightwish lëshuan albumin e tyre të parë që punojnë së bashku, Endless Forms Most Beautiful, e ndjekur nga një turne botëror.

Jeta Personale[redakto | përpunoni burim]

Si fëmijë, ajo donte të bëhej biologe; rastësisht, ajo luajti karakterin "The Biologist" në albumin Ayreon The Source.[10]

Më 18 shtator 2016, u njoftua se Jansen dhe partneri i saj Hannes Van Dahl, bateristi i Sabatonit, ishin duke pritur fëmijën e tyre të parë.[11][12] Më 15 mars 2017, Jansen njoftoi nëpërmjet Instagram se ajo lindi një vajzë, Freja.[13]Ajo është vegjetariane.[14]

Stili i të kënduarit[redakto | përpunoni burim]

Një këngëtare e zhdërvjellët, Jansen mund të këndojë nga këndimi etereal, klasik dhe operistik, deri te rripat e fuqishëm, dhe vokalët agresivë, të ndezur si britmat dhe vdekja.[15][16][17] Ajo është një soprano.[18][19][20][21]

Jansen filloi të studionte muzikë në Akademinë Rock të Holandës në vitin 1999, duke hyrë në Conservatorium Tilburg tre vjet më vonë. Ajo studioi teatër muzikor dhe një vit opera.[15][16] Më vonë, ajo filloi të mësonte të interpretonte në kursin e saj të quajtur Do të jesh një yll?!

Ajo luajti kitarë, piano dhe flaut dhe mbaroi disa vite studime muzikore.[22][23]

Referenca[redakto | përpunoni burim]

 1. ^ Nuclear Blast Records (3 April 2007). "After Forever - Interview w/ Floor Jansen + Joost van den Broek (Part 1)". YouTube. Marrë më 17 October 2015. 
 2. ^ "Nightwish: Floor Jansen, Tuomas Holopainen and Marco Hietala on making the cut as a musician". The Cut. 31 December 2015. Arkivuar nga origjinali më 8 January 2016. Marrë më 2 January 2016. 
 3. ^ "Name of my new band!". blogs.myspace.com. 17 October 2009. Marrë më 17 October 2009. 
 4. ^ "Former After Forever Singer's Revamp: First Full Length Song Posted Online". Blabbermouth.net. 21 April 2010. Marrë më 17 October 2015. 
 5. ^ "Van Canto post". Facebook.com. 12 August 2011. Marrë më 12 August 2011. 
 6. ^ "Official website". ReVamp Music. Marrë më 17 October 2015. 
 7. ^ "Facebook announcement – No More Revamp". 
 8. ^ Everley, Dave (8 December 2015). "How Nightwish became a modern metal phenomenon". Metal Hammer. Team Rock. Marrë më 2 January 2016. 
 9. ^ "Press release // October 9th, 2013". Nightwish.com. 9 October 2013. Marrë më 9 October 2013. 
 10. ^ "Ayreon – The Day That The World Breaks Down – The Source (2017)". 26 January 2017. Marrë më 26 January 2017. 
 11. ^ "NIGHTWISH Singer FLOOR JANSEN Is Four Months Pregnant". 18 September 2016. 
 12. ^ "Nightwish singer Floor Jansen is four months pregnant". 17 September 2016. 
 13. ^ [1]
 14. ^ Michea, Martin (December 4, 2016). "Interviews: 'This is who we are. This is what a Nightwish show is like.' – An Interview With Floor Jansen (Nightwish)". Metalobsession. Marrë më 10 August 2017. I don’t really have a favourite dish or anything, but I’m a vegetarian. 
 15. ^ a b "Interview – Floor Jansen of ReVamp & Nightwish". Cryptic Rock. 24 September 2013. Marrë më 17 October 2015. 
 16. ^ a b Ashmedai (18 August 2013). "Pulling A Wild Card: An Interview With ReVamp". Metal Blast!. Marrë më 17 October 2015. 
 17. ^ May, Ant (15 March 2015). "Nightwish – Endless forms most beautiful – Preview". PlanetMosh. Marrë më 17 October 2015. 
 18. ^ "AFTER FOREVER - INVISIBLE CIRCLES". Metalreviews. Marrë më 10 August 2017. 
 19. ^ Franco, Nicholas. "REVAMP – WILDCARD (ALBUM REVIEW)". Crypticrock. Marrë më 10 August 2017. 
 20. ^ "NIGHTWISH Launches 'Evolution Series' Jewelry Collection". Blabbermouth. August 22, 2015. Marrë më 10 August 2017. 
 21. ^ von Brucken Fock, Menno (February 12, 2015). "Interview with Tuomas Holopainen and Floor Jansen". Dprp. Marrë më 10 August 2017. We both know Floor has a mighty soprano 
 22. ^ "After Forever". Musical Discoveries. 13 June 2004. Marrë më 17 October 2015. 
 23. ^ "Review of Decipher – The Album". Musical Discoveries. 7 July 2012. Marrë më 17 October 2015. 

Linqë të jashtme[redakto | përpunoni burim]