Floor Jansen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Floor Jansen
Floor Jansen live me grupin Nightwish në vitin 2013
U lind në21/02/1981 (36 vjeç)
Emrat e tjerëFloor Jansen
ProfesioniKëngëtare, Tekstshkruese, Trajnere zëri
Faqja në rrjetOfficial website

Floor Jansen lindur më 21 shkurt të vitit 1981 në Goirle) është një këngëtare Hollandeze, tekstshkruese, dhe trajnere vokali. Ajo është vokalistja kryesore e grupit finlandez symphonic metal Nightwish

Jansen u bë e njohur fillimisht si një anëtare e grupit metal simfonik After Forever, e cila qëndronte si vokaliste e tyre kryesore që nga viti 1997, kur u bashkua në moshën 15-vjeçare, deri në shpërbërjen e tyre në vitin 2009. Kur u shpërbë pas Forever-it, ajo formoi ReVamp dhe ka publikuar dy albume me ta. Në vitin 2012 pas largimit të vokalistit të tyre të parë Anette Olzon, Nightwish solli Jansen-in si një anëtare turne deri në fund të World Tour Imaginaerum. Në vitin 2013, ata njoftuan se Jansen ishte atëherë vokalistja e tyre kryesore me kohë të plotë.

Një bashkëpunëtore e shpeshtë e Arjen Anthony Lucassen, ajo është një anëtare e grupit të tij të përparuar metal Star One dhe këndoi në albumin Ayreon Universal Migrator Part 1: The Dream Sequencer, 01011001, dhe The Source. Ajo gjithashtu këndoi si vokal udhëheqës në disa këngë të albumit MaYan Quarterpast dhe në Avalon's Angels of the Apocalypse. Ajo është motra më e vjetër e shokut të këngëtares Irene Jansen, i cili gjithashtu ka punuar me Ayreon.

Biografija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

After Forever (1997–2009)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jansen ishte gjashtëmbëdhjetë vjeçe kur u bashkua me Apocalypse (emrin e grupit After Forever në ditët e para) në vitin 1997. Tre vjet më vonë, grupi lëshoi ​​albumin e tij të parë, Prison of Desire. Aftësia e saj për të kënduar muzikë klasike dhe rock e ka bërë atë të famshme në skenën e metalit. Ajo mori përgjegjësinë e vetme të këngëve dhe melodive vokale pas Forever që nga largimi i Mark Jansen (asnjë lidhje) në vitin 2002.[1] Para kësaj, deri në albumin Decipher (2001), të dy do të shkruanin së bashku. Para se të bëhej një muzikante me kohë të plotë, ajo punonte si mësuese e këngës.[2]

Jansen me grupin After Forever në Festivalin Masters of Rock në vitin 2007

ReVamp (2009–2016)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 17 tetor të vitit 2009, Jansen njoftoi përmes MySpace, se emri i grupit të saj të ri ishte ReVamp.[3] Albumi i parë i ReVamp është prodhuar me këngëtarët dhe producentët me këngëtarin e muzikës "After Forever", Joost van den Broek, basisti Jaap Melman (ish Dreadlock Pussy) [4]dhe kitaristi Waldemar Sorychta (Grip Inc., Voodoocult, Sytë e Edenit dhe Despair). Përfundimisht ReVamp përmbante, në tastierë Ruben Wijga, basistin Jaap Melman, kitaristët Jordo Otto dhe Arjan Rijnen dhe bateristin Matthias Landes.

ReVamp duke performuar live në Oslo në Shtator të vitit 2010

Në gusht të vitit 2011, Van Canto njoftoi në Facebook se ReVamp nuk do të merrte pjesë në turneun e tyre Out of the Dark, pasi Jansen pësoi një lodhje fizike.[5]

Në fund të vitit 2011, Jansen u bashkua me grupin e saj të mëparshëm After Forever Mark Jansen për turneun e tij të Amerikës MaYan në Amerikën Latine, në São Paulo. Në vitin 2012, Jansen iu bashkua Adrenaline Mob në skenë në Bochum dhe Weert. Albumi i dytë i ReVamp, Wild Card, u publikua në vitin 2013.[6]

ReVamp njoftoi shpërbërjen e tij në shtator të vitit 2016, duke përmendur pamundësinë e Floor Jansen për të ofruar 100% të dyja për ReVamp dhe Nightwish.[7]

Nightwish (2012–aktualisht)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi vokalisti i mëparshëm i Nightwish, Anette Olzon u nda nga banda, Jansen veproi si vokaliste e drejtpërdrejtë e Nightwish për pjesën e mbetur të Imaginaerum World Tour në vitin 2012. Ajo ishte në martesën e motrës së saj kur mori thirrjen për të zëvendësuar Olzonin.[8] Shfaqja e saj e parë me grupin ishte në Seattle në tetor. Kur komentonte mbi përvojën, ajo tha:

Ishte ky zëri i keq në kokën time që thoshte: "Çfarë mendon se po bën? Ju nuk i dini këto këngë, nuk keni pasur kohë t'i mësoni ato '. Dhe të gjithë në këtë vend mbanin telefonin celular, kështu që do të ishte në YouTube menjëherë.

Më 9 tetor të vitit 2013, Jansen u njoftua si zëvendësim i përhershëm i Olzon në grup,[9] pas një ftese që ajo mori nga grupi në një hotel bar. Në vitin 2015, ajo dhe Nightwish lëshuan albumin e tyre të parë që punojnë së bashku, Endless Forms Most Beautiful, e ndjekur nga një turne botëror.

Jeta Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si fëmijë, ajo donte të bëhej biologe; rastësisht, ajo luajti karakterin "The Biologist" në albumin Ayreon The Source.[10]

Më 18 shtator 2016, u njoftua se Jansen dhe partneri i saj Hannes Van Dahl, bateristi i Sabatonit, ishin duke pritur fëmijën e tyre të parë.[11][12] Më 15 mars 2017, Jansen njoftoi nëpërmjet Instagram se ajo lindi një vajzë, Freja.[13]Ajo është vegjetariane.[14]

Stili i të kënduarit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një këngëtare e zhdërvjellët, Jansen mund të këndojë nga këndimi etereal, klasik dhe operistik, deri te rripat e fuqishëm, dhe vokalët agresivë, të ndezur si britmat dhe vdekja.[15][16][17] Ajo është një soprano.[18][19][20][21]

Jansen filloi të studionte muzikë në Akademinë Rock të Holandës në vitin 1999, duke hyrë në Conservatorium Tilburg tre vjet më vonë. Ajo studioi teatër muzikor dhe një vit opera.[15][16] Më vonë, ajo filloi të mësonte të interpretonte në kursin e saj të quajtur Do të jesh një yll?!

Ajo luajti kitarë, piano dhe flaut dhe mbaroi disa vite studime muzikore.[22][23]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Nuclear Blast Records (3 prill 2007). "After Forever - Interview w/ Floor Jansen + Joost van den Broek (Part 1)". YouTube. Marrë më 17 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Nightwish: Floor Jansen, Tuomas Holopainen and Marco Hietala on making the cut as a musician". The Cut. 31 dhjetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2016. Marrë më 2 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Name of my new band!". blogs.myspace.com. 17 tetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2009. Marrë më 17 tetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Former After Forever Singer's Revamp: First Full Length Song Posted Online". Blabbermouth.net. 21 prill 2010. Marrë më 17 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Van Canto post". Facebook.com. 12 gusht 2011. Marrë më 12 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Official website". ReVamp Music. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2016. Marrë më 17 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Facebook announcement – No More Revamp". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Everley, Dave (8 dhjetor 2015). "How Nightwish became a modern metal phenomenon". Metal Hammer. Team Rock. Marrë më 2 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Press release // October 9th, 2013". Nightwish.com. 9 tetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2013. Marrë më 9 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Ayreon – The Day That The World Breaks Down – The Source (2017)". 26 janar 2017. Marrë më 26 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "NIGHTWISH Singer FLOOR JANSEN Is Four Months Pregnant". 18 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Nightwish singer Floor Jansen is four months pregnant". 17 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ [1]
 14. ^ Michea, Martin (4 dhjetor 2016). "Interviews: 'This is who we are. This is what a Nightwish show is like.' – An Interview With Floor Jansen (Nightwish)". Metalobsession. Marrë më 10 gusht 2017. I don't really have a favourite dish or anything, but I'm a vegetarian. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b "Interview – Floor Jansen of ReVamp & Nightwish". Cryptic Rock. 24 shtator 2013. Marrë më 17 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ a b Ashmedai (18 gusht 2013). "Pulling A Wild Card: An Interview With ReVamp". Metal Blast!. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2015. Marrë më 17 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ May, Ant (15 mars 2015). "Nightwish – Endless forms most beautiful – Preview". PlanetMosh. Marrë më 17 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "AFTER FOREVER - INVISIBLE CIRCLES". Metalreviews. Marrë më 10 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Franco, Nicholas. "REVAMP – WILDCARD (ALBUM REVIEW)". Crypticrock. Marrë më 10 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "NIGHTWISH Launches 'Evolution Series' Jewelry Collection". Blabbermouth. 22 gusht 2015. Marrë më 10 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ von Brucken Fock, Menno (12 shkurt 2015). "Interview with Tuomas Holopainen and Floor Jansen". Dprp. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2019. Marrë më 10 gusht 2017. We both know Floor has a mighty soprano {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "After Forever". Musical Discoveries. 13 qershor 2004. Marrë më 17 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Review of Decipher – The Album". Musical Discoveries. 7 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqë të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]