Florian Kamberi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Florian Kamberi
Të dhënat vetjake
Datëlindja8 mars 1995
VendlindjaZyrihu, Zvicra
Gjatësia1.89 m (6 ft 2 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Hibernian
(on loan from Grasshoppers)
Numri22
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2015–Grasshopper Club Zürich32(3)
2016–2017Karlsruher SC (huazim)15(1)
2018–Hibernian F.C. (huazim)8(6)
Karriera ndërkombëtare
2014–2015Zvicra U214(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Florian Kamberi (lindi më 8 mars 1995) është futbollistë zviceran i cili luan si sulmues për klubin Hibernian, huazim prej Grasshopper.[1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 gusht 2016, Kamberi ishte huazuar në Karlsruher SC për sezonin 2016-2017 në 2. Bundesliga.[2][3] Ai shkoi në skuadrën skoceze Hibernian në janar 2018,[4] dhe më vonë u nënshkrua si huazim më 31 janar.[5] Më vonë në këtë ditë, Kamberi bëri debutimin Hibernian dhe sheënoi golën e parë 2-1 kundër Motherwell.[6] Më 3 prill Kamberi shënoi tre gola në ndeshjen kundër Hamilton.[7][8]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kamberi lindi në Zvicër dhe është me prejardhje kosovare.[9][10][11] Kamberi luan në nivelin ndërkombëtar për Zvicrën,[12] dhe shënoi golë për skuadrën e tij në ndeshjen kundër Anglisë në mars 2016.[13]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Profil at Soccerway
 2. ^ "KSC angelt sich Kamberi". kicker online. 2 shtator 2016. Marrë më 9 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "GC leiht Stürmer Kamberi an Karlsruhe aus". St. Galler Tagblatt. 2 shtator 2016. Marrë më 9 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Florian Kamberi: Hibernian poised to sign Swiss striker on loan from Grasshoppers". BBC Sport. BBC. 30 janar 2018. Marrë më 30 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "FLORIAN KAMBERI JOINS ON LOAN". Hibernian FC. 31 janar 2018. Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2018. Marrë më 31 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Hibernian 2-1 Motherwell". BBC Sport. BBC. 31 janar 2018. Marrë më 31 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ McLauchlin, Brian (3 prill 2018). "Hibernian 3–1 Hamilton Academical". BBC Sport. BBC. Marrë më 4 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Hibernian 3-1 Hamilton: Florian Kamberi aims for second after hat-trick". BBC Sport. BBC. 4 prill 2018. Marrë më 4 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ http://www.mfa-ks.net/?page=2,216,3209
 10. ^ http://www.blick.ch/sport/fussball/superleague/florian-kamberi-das-ist-der-junge-gc-derby-held-id4034785.html
 11. ^ "Hibs striker to face Saints despite grandfather's death". Edinburgh Evening News. 16 mars 2018. Marrë më 16 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ http://www.uefa.com/teamsandplayers/players/player=250088645/profile/index.html
 13. ^ "England Under-21s hold out in Switzerland despite Jordon Ibe red card". The Guardian. 26 mars 2016. Marrë më 3 shkurt 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)