Jump to content

Flota Veriore Ruse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Flotës Veriore të Forcave të Armatosura Ruse.

Flota Veriore (rusisht: Severnyy flot) është flota e Marinës RuseArktik.[1]

Sipas ministrisë ruse të mbrojtjes: "Flota Veriore e ka historinë e saj që nga një skuadrilje e krijuar në 1733 për të mbrojtur territoret e Perandorisë Ruse, rrugët tregtare detare dhe peshkimin në Detin e Bardhë pranë bregut të Gadishullit Kola. i Komandantit të Përgjithshëm të Marinës Ruse të 25 majit 2014 përcaktoi 1733 si vitin e themelimit të Flotës Veriore dhe 1 Qershorin si festën e saj vjetore".[2]

Në përsëritjen e saj moderne, Flotilja e Oqeanit Arktik e ish Marinës Perandorake evoluoi në një flotë të plotë të Marinës Sovjetike në 1933 si Flotilja Veriore. Pasi iu dha Urdhri i Flamurit të Kuq në 1965, ajo u njoh zyrtarisht si Flota Veriore e Flamurit të Kuq. Gjatë epokës sovjetike, Flota Veriore operoi më shumë se 200 nëndetëse, duke filluar nga klasat e raketave balistike me naftë elektrike deri tek ato me energji bërthamore.

Më 1 dhjetor 2014, flota u bë elementi kryesor i Komandës së Përbashkët Strategjike të Flotës Veriore të sapokrijuar, duke përfshirë të gjitha forcat e armatosura ruse të vendosura në rajonet Murmansk dhe Arkhangelsk dhe në ishujt në det të hapur të Rusisë përgjatë bregut të saj Arktik. Ajo është e barabartë në status me rrethet ushtarake të Rusisë. Flota Veriore është e ngarkuar me përgjegjësinë për operacionet dhe mbrojtjen në detet Arktik përgjatë Rusisë Veriore, duke përfshirë Detin Barents dhe Detin Kara, si dhe afrimet detare veriperëndimore në Rusi, duke përfshirë Detin Norvegjez dhe Oqeanin Atlantik.

Selia dhe baza kryesore e Flotës Veriore janë të vendosura në Severomorsk, Oblast Murmansk, me baza dytësore diku tjetër në zonën më të madhe të Gjirit Kola. Komandanti aktual është Admirali Aleksandr Moiseyev, i cili ka mbajtur këtë pozicion që nga maji 2019. Në qershor 2020, presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një urdhër ekzekutiv duke e bërë Flotën Veriore një entitet të pavarur ushtarako-administrativ, që hyn në fuqi nga 1 janari 2021.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Северный флот [Northern Fleet]. flot.com (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 2016-06-23. Marrë më 2016-05-24.
  2. ^ "The Northern Fleet is 284 years of its history : Ministry of Defence of the Russian Federation". Arkivuar nga origjinali më 2021-06-05. Marrë më 2021-06-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "The Arctic Grows in Importance as Russia Establishes New Military District". Warsaw Institute. 18 qer 2020. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2020. Marrë më 5 tetor 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)