Marina Ruse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Marinës Ruse.

Marina Ruse[1] (Rusisht: Военно-морской флот [ВМФ], Voyenno-morskoi flot [VMF]) është krahu detar i Forcave të Armatosura Ruse. Ka ekzistuar në forma të ndryshme që nga viti 1696; përsëritja e tij aktuale u formua në janar 1992 kur ajo pasoi Marinën e Komonuelthit të Shteteve të Pavarura (e cila kishte pasuar vetë Marinën Sovjetike pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik në fund të dhjetorit 1991).

Marina Perandorake Ruse u krijua nga Pjetri i Madh (Pjetri I) në tetor 1696. Simbolet e Marinës Ruse, flamuri i Shën Andreas dhe shumica e traditave të saj u krijuan personalisht nga Pjetri I.

Marina ruse zotëron shumicën dërrmuese të forcave detare ish-sovjetike, dhe aktualisht përfshin Flotën Veriore, Flotën e Paqësorit, Flotën e Detit të Zi, Flotën Baltike, Flotilën e Kaspikut, grupin e përhershëm të punës në Mesdhe, Aviacionin Detar dhe Trupat Bregdetare (të përbëra nga Këmbësoria Detare dhe Trupat e Raketave dhe Artilerisë Bregdetare).

Marina ruse vuajti rëndë me rënien e Bashkimit Sovjetik për shkak të mirëmbajtjes së pamjaftueshme, mungesës së fondeve dhe efekteve të mëvonshme në trajnimin e personelit dhe zëvendësimin në kohë të pajisjeve. Një tjetër pengesë iu atribuua industrisë vendase të ndërtimit të anijeve të Rusisë, e cila ishte në rënie për shkak të mungesës së pajisjeve dhe teknologjisë moderne.

Në vitin 2013, një rritje e çmimeve të gazit dhe naftës mundësoi një lloj rilindjeje të marinës ruse për shkak të rritjes së fondeve të disponueshme, të cilat mund të kenë lejuar Rusinë të fillojë "zhvillimin e kapacitetit për t'u modernizuar". Në gusht 2014, Ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se aftësitë detare ruse do të forcohen me armë dhe pajisje të reja brenda gjashtë viteve të ardhshme në përgjigje të zgjerimit të NATO-s dhe fillimit të Luftës Ruso-Ukrainase.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Russian Navy - News and Analysis". russianfleetanalysis.blogspot.com (në anglisht). Marrë më 2023-11-07.