Sergei Shoigu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Portreti zyrtar i Sergei Shoigu.

Sergei Kuzhugetovich Shoigu (lindur më: 21 maj 1955) është një politikan dhe oficer ushtarak rus që ka shërbyer si Ministër i Mbrojtjes i Rusisë që nga viti 2012. Shoigu ka shërbyer si kryetar i Këshillit të Ministrave të Mbrojtjes të Komonuelthit të Shteteve të Pavarura që nga viti 2012.[1]

Shoigu ishte Ministër i Situatave të Emergjencave nga viti 1991 deri në vitin 2012. Ai shërbeu për një kohë të shkurtër si guvernator i Oblastit të Moskës në vitin 2012. Një i besuar dhe aleat i ngushtë i Vladimir Putinit, Shoigu i përket silovikut të rrethit të brendshëm të Putinit.[2][3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://www.facebook.com/FRANCE24.English (2022-03-04). "Shoigu and Gerasimov: Masters of Putin's wars". France 24 (në anglisht). Marrë më 2023-07-21. {{cite web}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!); Lidhje e jashtme në |last= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
  2. ^ "Ukraine conflict: Who's in Putin's inner circle and running the war?". BBC News (në anglishte britanike). 2022-03-03. Marrë më 2023-07-21.
  3. ^ "Ukraine conflict: Who's in Putin's inner circle and running the war?". BBC News (në anglishte britanike). 2022-03-03. Marrë më 2023-07-21.