Ministria e Mbrojtjes (Rusi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e ministrisë.

Ministria e Mbrojtjes e Federatës Ruse (Rusisht: Ministerstvo oborony Rossijskoj Federacii, Minoborony Rossii, shkurtuar zyrtarisht si MО ose Minoboron) është organi drejtues i Forcave të Armatosura Ruse.

Presidenti i Rusisë është Komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Federatës Ruse dhe drejton veprimtarinë e Ministrisë. Ministri i Mbrojtjes ushtron autoritet administrativ dhe operacional mbi forcat e armatosura. Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura zbaton udhëzimet dhe urdhrat e presidentit dhe të ministrit të mbrojtjes.

Ndërtesa kryesore e ministrisë, e ndërtuar në vitet 1940, ndodhet në sheshin Arbatskaya, pranë rrugës Arbat. Ndërtesa të tjera të ministrisë ndodhen në të gjithë qytetin e Moskës. Organi suprem përgjegjës për menaxhimin dhe mbikëqyrjen e Forcave të Armatosura nga Ministria është Qendra Kombëtare e Menaxhimit të Mbrojtjes, e vendosur në argjinaturën Frunzenskaya dhe përgjegjëse për centralizimin e komandës së Forcave të Armatosura.

Ministri aktual i Mbrojtjes është gjenerali i ushtrisë Sergei Shoigu.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]