Flota detare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një dukuri e rrallë e një flote shumëkombëshe me 5 vende, gjatë Operacionit Enduring Freedom në Detin Oman. Në katër kolona zbritëse, nga e majta në të djathtë: Maestrale, De Grasse; USS John C. Stennis, Charles de Gaulle, Surcouf; USS Port Royal, HMS Ocean, USS John F. Kennedy, HNLMS Van Amstel; dhe Luigi Durand de la Penne.

Një flotë ose flotë detare është një formacion i madh i anijeve luftarake - formacioni më i madh në çdo marinë - i kontrolluar nga një udhëheqës. Një flotë në det është ekuivalenti i drejtpërdrejtë i një ushtrietokë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]