Fondacioni i Softuerit Python

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Python Software Foundation
ShkurtesaPSF
Formuar më6 Mars, 2001
Lloji501(c)#501(c)(3)|501(c)(3) organizatë jofitimprurëse
QëllimiPromovimi, mbrojtja, dhe avancimi i gjuhës së programimit Python, dhe për të mbështetur e lehtësuar rritjen e një bashkësie diverse dhe ndërkombëtare të programuesve në Python [1]
SeliaDelaware, Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Rajoni i shërbimit
Mbarëbotërore
Gjuha zyrtare
Anglisht
President
Guido van Rossum
Kryetari
Thomas Wouters
Të ardhurat(2018)
$3.1 million[2]
Faqja në internetwww.python.org/psf-landing/

Python Software Foundation ( PSF ) është një organizatë jofitimprurëse amerikane e përkushtuar ndaj gjuhës së programimit Python, [3] e lançuar më 6 mars 2001. Misioni i fondacionit është të nxisë zhvillimin e komunitetit Python dhe është përgjegjës për procese të ndryshme brenda komunitetit, duke përfshirë zhvillimin e shpërndarjes kryesore të Python-it, menaxhimin e të drejtave intelektuale, konferencat e zhvilluesve duke përfshirë Konferencën Python (PyCon) dhe mbledhjen e fondeve.

Në vitin 2005, Fondacioni Python Software mori çmimin Computerworld Horizon për teknologjinë "e kohës së fundit". [4]

Vështrim i përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

PSF fokusohet tek fuqizimi dhe mbështetja e njerëzve brenda komunitetit Python me programe grantesh që mbështesin sprintet, konferencat, takimet, grupet e përdoruesve dhe zhvillimin e gjuhës Python. PSF drejton Konferencën Python (PyCon) SHBA, konferencën kryesore të komunitetit Python. PSF është pika kryesore e kontaktit për organizatat që dëshirojnë të punojnë me gjuhën, ta mbështesin atë ose të sponsorizojnë zhvillimin e saj. PSF ofron një strukturë e cila koordinon punët, donacionet dhe sponsorizimet në mbarë botën. PSF gjithashtu zotëron dhe mbron pronën intelektuale të lidhur me Python dhe komunitetin, si fjala "Python", logoja me dy gjarpërinj dhe termat " PyLadies " dhe "PyCon". [5]

Anëtarësimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekzistojnë pesë nivele të anëtarësimit brenda PSF. Këto nivele përfshijnë:

 1. Anëtarët bazë – Anëtarët bazë janë individë ose subjekte që janë pjesë e komunitetit të gjuhës Python dhe që kanë vendosur të deklarojnë mbështetjen e tyre për të dhe janë dakord me Kodin e Sjelljes së komunitetit.
 2. Anëtarët mbështetës – Anëtarët mbështetës kontribuojnë me një dhurim vjetor për PSF-në për të mbështetur fondacionin dhe për të mbështetur komunitetin. Anëtarët mbështetës kanë të drejtë të votojnë.
 3. Anëtarët menaxhues - Anëtarët menaxhues janë njerëz që angazhohen të punojnë të paktën pesë orë në muaj për të mbështetur ekosistemin Python, duke organizuar ngjarje lidhur me gjuhën, duke menaxhuar ose kontribuar në projekte PSF, duke drejtuar infrastrukturën, duke marrë pjesë në një nga grupet e punës të PSF, etj. Anëtarët menaxhues kanë të drejtë vote.
 4. Anëtarët kontribues – Anëtarët kontribues janë njerëz që i kushtojnë të paktën pesë orë në muaj duke punuar në projekte që avancojnë misionin e PSF-së, ku puna lidhet me krijimin ose mirëmbajtjen e softuerit me burim të hapur të disponueshëm për publikun pa pagesë. Anëtarët kontribues kanë të drejtë vote.
 5. Fellows - Fellows janë anëtarë që janë emëruar nga përpjekjet dhe ndikimi i tyre i jashtëzakonshëm mbi Python, komunitetin dhe ekosistemin më të gjerë të Python. Anëtarët emërohen nga komuniteti më i gjerë dhe ngrihen me votën e anëtarëve. Anëtarët e tjerë kanë të drejtë të votojnë. [6]
 1. ^ "Mission". Python Software Foundation. Marrë më 28 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "ProPublica report for Python Software Foundation". ProPublica. ProPublica. 9 maj 2013. Marrë më 23 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Deibel, Stephan (mars 2008). "Executive Summary: The Python Software Foundation". Marrë më 2016-10-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Computerworld Horizon Awards 2005 Honorees". Computerworld. 2005-09-12. Arkivuar nga origjinali më 2019-07-31. Marrë më 2016-10-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "PSF Membership FAQ". python.org. Marrë më 24 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "PSF Membership FAQ". python.org. Marrë më 24 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)