Forca Policore Somaleze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Forca Policore Somaleze (FPS) është forca policore kombëtare dhe agjencia kryesore e zbatimit të ligjit civil të Somalisë. Ashtu si me shumicën e forcave të tjera policore në botë, detyrat e saj përfshijnë luftimin e krimit, kontrollin e trafikut, ruajtjen e sigurisë publike dhe kundër-terrorizmi. Ajo është nën juridiksionin e Ministrit të Sigurisë Publike.

Ajo shërbeu nga viti 1960 deri në vitin 1991 si një nga organet kryesore të Forcave të Armatosura Somaleze dhe pas riorganizimit u largua nga Forcat e Armatosura. Ndërsa organizohet në nivel kombëtar, çdo krah raporton te një autoritet policor i qarkut, i cili nga ana e tij ndan forcën e tij sipas ndarjeve vendase të policisë, me seli në stacionet e policisë vendase; forca policore u rindërtua më vonë në fillim të shekullit të 21-të.

Në rast urgjence, policia mund të arrihet duke thirrur numrin 888 nga çdo telefon në Somali. [1]

  1. ^ "Somali Police Force". pol.gov.so. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2018. Marrë më 6 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)