Jump to content

Forcat e Armatosura të Arabisë Saudite

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Forcat e Armatosura të Arabisë Saudite (FAAS), të njohura gjithashtu si Forcat e Armatosura Mbretërore Saudite, është pjesë e forcave ushtarake të Mbretërisë së Arabisë Saudite. Ato përbëhen nga Ushtria Mbretërore Saudite, Marina Mbretërore Saudite, Forca Ajrore Mbretërore Saudite, Mbrojtja Ajrore Mbretërore Saudite dhe Forca Raketore Strategjike Mbretërore Saudite. Mbreti i Arabisë Saudite është Komandanti i Përgjithshëm Suprem i të gjitha Forcave Ushtarake dhe formon politikën ushtarake me Ministrinë e Mbrojtjes dhe Ministrinë e Brendshme. Pesë Forcat e Armatosura janë ndër tetë forcat ushtarake të Arabisë Saudite, me të tjerat duke përfshirë Gardën Kombëtare Mbretërore Saudite (nën kontrollin administrativ të Ministrisë së Gardës Kombëtare), Regjimentin e Gardës Mbretërore Saudite dhe Rojet Kufitare Mbretërore Saudite.

Forcat e Armatosura Mbretërore Saudite janë një nga më të financuara në botë, që kanë buxhetin e gjashtë më të madh të mbrojtjes në botë. [1]

  1. ^ International Institute for Strategic Studies (25 shkurt 2021). The Military Balance 2021. London: Routledge. ISBN 978-1032012278. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)