Jump to content

Forcat e Armatosura të Indonezisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Forcat e Armatosura Kombëtare të Indonezisë (indonezisht: Tentara Nasional Indonesia, TNI) janë forcat ushtarake të Republikës së Indonezisë. Forcat përbëhen nga Ushtria (TNI-AD), Marina (TNI-AL) dhe Forca Ajrore (TNI-AU). Presidenti i Indonezisë është komandanti i përgjithshëm i Forcave të Armatosura. Që prej 2023, Forcat përfshijnë afërsisht 400,000 personel ushtarak duke përfshirë Korpusin Detar Indonezian (Korps Marinir RI), e cila është një degë e Marinës.

Fillimisht u formua me emrin e Ushtrisë së Sigurisë Popullore (USP), më pas u ndryshua në Ushtrinë e Republikës së Indonezisë (UPI) përpara se të ndryshonte përsëri emrin e saj në Forcat e Armatosura Kombëtare të Indonezisë (TNI) deri më sot. Forcat e Armatosura Indoneziane u formuan gjatë Revolucionit Kombëtar Indonezian, kur ndërmori një luftë guerile së bashku me milicinë informale. Si rezultat i kësaj dhe nevojës për ruajtjen e sigurisë së brendshme, Forcat e Armatosura të Indonezisë, përfshirë Ushtrinë, Marinën dhe Forcat Ajrore, janë organizuar përgjatë vijave territoriale, me synim mposhtjen e armiqve të brendshëm të shtetit dhe pushtuesve të jashtëm të mundshëm.[1]

Sipas Kushtetutës së vitit 1945, të gjithë qytetarët kanë të drejtë ligjore dhe të detyruar të mbrojnë kombin. Rekrutimi parashikohet me ligj, megjithatë Forcat e Armatosura kanë mundur të ruajnë nivelet e mandatuara të forcës pa iu drejtuar një drafti.

Personeli i Forcave të Frmatosura (ushtarake) indoneziane nuk përfshin anëtarë të personelit të zbatimit të ligjit dhe personelit paraushtarak si Policia Kombëtare Indoneziane (Polri) e përbërë nga rreth 440,000+ personel, Korpusi i Brigadës Lëvizëse (Brimob) rreth 42,000+ personel të armatosur dhe Regjimenti i Studentëve të Kolegjit Indonezian ose Resimen Mahasiswa (Menwa) i cili është një shërbim ushtarak kolegjial që përbëhet nga 26,000 personel të trajnuar.

  1. ^ "Tentara Nasional Indonesia". Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2007. Marrë më 12 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)