Jump to content

Forcat e Armatosura të Rumanisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Forcat e Armatosura të Rumanisë
Forțele Armate Române

Stema e Shtabit të Përgjithshëm Rumun
Themeluar 12 nëntor 1859
Forma e tanishme 11 prill 2000
Degët Forcat Tokësore
Forcat Detare
Forcat Ajrore
Qendra e Bazës Bukureshti, Rumania
Komanda
Komandanti i Përgjithshëm Klaus Iohannis
Ministri i Mbrojtjes Kombëtare Angel Tîlvăr
Shef i Shtabit të Përgjithshëm Gjenerali Daniel Petresku[1]
Fuqia njerëzore
Ushtria mosha 18
Shërbimi i Detyrueshëmn Jo (ndaluar më 1 janar 2007)[2]
Në Dispozicion për
shërbim ushtarak
11,077,504 (2021), mosha 18–49
Të Aftë për
shërbim ushtarak
9,083,554 (2021), mosha 18–49
Arrijnë
moshën ushtarake çdo vit
227,089
Personel aktiv 72,000 (2022)[3]
Personeli rezervë 55,000 (2022)[3]
Personel i vendosur 500 (dhjetor 2021)[4]
Shpenzimet
Buxheti €7.8 miliardë (2023)[5]
Përqind e GDP-së 2.5% (2023)[5]
Industria
Furnitorë të brendshëm Industria e armëve në Rumani
Furnitorë të jashtëm Current:
Austria Austria
 Brazili
Finlanda Finlanda
 Franca
Gjermania Gjermania
Izraeli Izraeli
Italia Italia
Polonia Polonia
Spanja Spanja
Zvicra Zvicra
Turqia Turqia
Britania e Madhe Britania e Madhe
SHBA

Former:
Stampa:URS
Kina Kina
Stampa:CSR
 Koreja e Veriut

Eksporte vjetore €187,000,000 (2018)[6]
Artikuj të ndyshëm
Historia Historia ushtarake e Rumanisë
Gradat Gradat dhe shenjat e Forcave të Armatosura Rumune

Forcat Tokësore, Forca Ajrore dhe Forcat DetareRumanisë njihen kolektivisht si Forcat e Armatosura Rumune (rumanisht: Forțele Armate Române ose Armata Română). Komandanti aktual i Përgjithshëm është Gjeneral Lejtnant Daniel Petresku i cili menaxhohet nga Ministri i Mbrojtjes Kombëtare ndërsa presidenti është Komandanti Suprem i Forcave të Armatosura gjatë kohës së luftës.

Që nga viti 2022, Forcat e Armatosura numërojnë 71,500 personel aktiv dhe 55,000 rezervë.[3] Forcat Tokësore kanë një forcë të raportuar prej 35,800, Forcat Ajrore 10,700, Forcat Detare 6,600 dhe Forcat e Përbashkëta 16,500, në vitin 2020.[7] Shpenzimet totale të mbrojtjes aktualisht përbëjnë 2.02% të PBB-së totale kombëtare, që përfaqëson afërsisht 5.7 miliardë dollarë amerikanë.[8] Forcat e Armatosura janë ndërtuar për mbrojtjen territoriale, me një prioritet dytësor kontributin në misionet e NATO-s si në Afganistan.[7] Që nga viti 2022, Rumania renditet në vendin e 38 nga 140 nga vendet e konsideruara për rishikimin vjetor të GFP.[9]

Shërbimi i detyrueshëm në forcat e armatosura u ndërpre në vitin 2007 dhe që atëherë, shërbimi ushtarak është vullnetar.[10][11][12] Megjithatë, shërbimi i detyrueshëm rikthehet në kohë lufte ose emergjence kombëtare.[13]

 1. ^ General Daniel Petrescu
 2. ^ "Romania Ends Conscription". Radio Free Europe/Radio Liberty (në anglisht). 8 prill 2008.
 3. ^ a b c International Institute for Strategic Studies (shkurt 2022). The Military Balance 2022 (në anglisht). Routledge. fq. 140–141. ISBN 978-1032279008.
 4. ^ Situația cu efectivele Armatei României participante la misiuni internaționale
 5. ^ a b "Romania to increase defence spending to 2.5% of GDP" (në anglisht). jurnalul. 3 janar 2023. Marrë më 16 shkurt 2023.
 6. ^ [1] Arkivuar 2015-01-18 tek Wayback Machine Gandul, 13 January 2015.
 7. ^ a b IISS (2020). The Military Balance 2020 (në anglisht). Routledge. ISBN 978-0367466398.
 8. ^ "Romania to increase defence spending to 2.5% of GDP" (në anglisht). janes. 4 mars 2022. Marrë më 4 mars 2022.
 9. ^ "2022 Romania Military Strength". Global Firepower (në anglisht).
 10. ^ "Country report and updates:". War Resisters' International (në anglisht). 2023-06-15. Marrë më 2023-05-19.
 11. ^ "Romania Ends Conscription". Radio Free Europe/Radio Liberty (në anglisht). 2008-04-08. Marrë më 2023-05-19.
 12. ^ "End to National Service Cheers Young Romanians". iwpr.net (në anglisht). Marrë më 2023-05-19.
 13. ^ "LEGE 446 30/11/2006 - Portal Legislativ". legislatie.just.ro (në rumanisht). Marrë më 2023-05-19.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]