Forcat e Armatosura të Turkmenistanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Forcat e Armatosura të Turkmenistanit (FAT), e njohur jozyrtarisht si Ushtria Kombëtare Turkmene është ushtria kombëtare e Turkmenistanit. Ato përbëhen nga Forcat Tokësore, Forcat Ajrore dhe Forcat e Mbrojtjes Ajrore, Marina dhe formacione të tjera të pavarura (etj. Trupat Kufitare, Trupat e Brendshme dhe Garda Kombëtare).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas rënies së Bashkimit Sovjetik, elementë të rëndësishëm të Qarkut Ushtarak Turkmenistan të Forcave të Armatosura Sovjetike mbetën në tokën turkmene, duke përfshirë disa divizione të pushkëve me motor. Në vitin 2013 të dhënat e Michael Holm, duket se tre divizionet ishin Qendra e Trajnimit të Distriktit 58, 88 dhe 209 në Ashkhabad. [1] [2] Në qershor të vitit 1992, qeveria e re ruse nënshkroi një traktat dypalësh të mbrojtjes me Turkmenistanin, duke inkurajuar qeverinë e re turkmene të krijonte forcat e veta të armatosura, por duke përcaktuar që ato të viheshin nën komandë të përbashkët. [3]

  1. ^ "36th Army Corps". www.ww2.dk. Marrë më 2023-03-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Turkestan Military District". www.ww2.dk. Marrë më 2023-03-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Stephen Foye, 'Russian-Turkmen Defense Accord,' RFE/RL Daily Report, no. 109, (10 June 1992), p.1, via Janne E. Nolan (ed.), Global Engagement, Brookings, Washington D.C., 1994, p. 369.