Jump to content

Forcat e Vetëmbrojtjes të Japonisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Japonisë.

Forcat e Vetëmbrojtjes së Japonisë (JSDF) (japonisht: 自衛隊), të njohura edhe si Forcat e Armatosura Japoneze, janë forcat ushtarake të bashkuara të Japonisë. E themeluar në vitin 1954, JSDF përfshin Forcën e Vetëmbrojtjes Tokësore të Japonisë, Forcën e Vetëmbrojtjes Detare të Japonisë dhe Forcën e Vetëmbrojtjes Ajrore të Japonisë. Ato kontrollohen nga Ministria e Mbrojtjes me kryekomandant kryeministrin.

JSDF është angazhuar në operacione paqeruajtëse ndërkombëtare me Kombet e Bashkuara. Tensionet me Korenë e Veriut[1] kanë rindezur debatin mbi statusin e JSDF dhe marrëdhëniet e saj me shoqërinë japoneze.[2] Që nga viti 2010, JSDF është rifokusuar nga kundërvënia ndaj ish-Bashkimit Sovjetik në Republikën Popullore të Kinës, dhe që nga pushtimi rus i Ukrainës në vitin 2022, JSDF e ka konsideruar gjithashtu Federatën Ruse një kërcënim të madh;[3] rritja e bashkëpunimit ushtarak me Australinë, Indinë, Tajvanin, Korenë e Jugut, Singaporin, Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara ka qenë një prioritet, si dhe blerja e pajisjeve dhe pajisjeve të reja.[4][5][6]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Japan fires on 'intruding' boat". BBC. 2001-12-22. Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2009. Marrë më 8 mars 2006. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Herman, Steve (2006-02-15). "Japan Mulls Constitutional Reform". Tokyo: Voice of America. Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2006. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "「自衛隊」と「プーチンのロシア軍」が激突…そのとき北海道に起きる「おぞましい」事態" (në japonisht). KODANSHA. Marrë më 4 nën 2022.
  4. ^ "British troops join forces with Japanese for first time on their soil amid North Korea tensions". The Daily Telegraph. 2 tetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 2018-10-12. Marrë më 18 tetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Fackler, Martin (16 dhjetor 2010). "Japan Announces Defense Policy to Counter China". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2016. Marrë më 17 dhjetor 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Japan, UK, USA Maritime trilateral hardens, details shared commitments". Anglo-Japan Alliance. 22 nëntor 2019. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)