Fortesa Hoti (këngëtare)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fortesa Hoti
Fortesa Hoti (singer).jpg
Të dhëna
U lind6 maj 1991
PrejardhjaKosovare
ZhanretPop
PunaKëngëtare
Vitet aktive1993-prezent

Fortesa Hoti (lindi më 6 maj 1991) është këngëtare zvicerane me preardhje kosovare.[1][2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fortesa Hoti e përfundoi shkollën fillore në Köniz dhe shkollën e muzikës në Prishtinë. Ajo studioi muzikologjinë dhe këndoi në Universitetin e Vjenës. Ajo filloi karrierën e saj si këngëtare në vitin 1993.

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2007: "Zëri yt"
  • 2008: "Me sytë mbyllur"
  • 2009: "Tingujt e vetmisë"
  • 2010: "Akull"
  • 2012: "Harro" (ft. Alfoxe)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kënga, ky emocion që prek dëgjuesit". Telegrafi. 17 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2012. Marrë më 3 nëntor 2012.
  2. ^ Albavip News: Fortesa Hoti (interview) - Muzika eshte pasioni im...