Fortesa Hoti (këngëtare)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fortesa Hoti (këngëtare)
Fortesa Hoti (singer).jpg
Informacione
Lindja6 maj 1991
PrejardhjaKosovare
ZhanriPop
Profesion(e)Këngëtare
Vite aktiv1993-prezent

Fortesa Hoti (lindi më 6 maj 1991) është këngëtare zvicerane me preardhje kosovare.[1][2]

Biografia[redakto | përpunoni burim]

Fortesa Hoti e përfundoi shkollën fillore në Köniz dhe shkollën e muzikës në Prishtinë. Ajo studioi muzikologjinë dhe këndoi në Universitetin e Vjenës. Ajo filloi karrierën e saj si këngëtare në vitin 1993.

Këngët[redakto | përpunoni burim]

  • 2007: "Zëri yt"
  • 2008: "Me sytë mbyllur"
  • 2009: "Tingujt e vetmisë"
  • 2010: "Akull"
  • 2012: "Harro" (
    ft. Alfoxe
    )

Referencat[redakto | përpunoni burim]