Fortifikim mesjetar (Gramsh)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fortifikimi mesjetar në Gramsh
Fortifikim mesjetar (Gramsh) is located in Shqipëria
Fortifikim mesjetar (Gramsh)
Fortifikimi mesjetar në Gramsh në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Prrenjas, Rrethi i Gramshit, Qarku i Elbasanit, Shqipëri
Koordinatat 40°51′17″V 20°02′59″L / 40.854667°V 20.049611°L / 40.854667; 20.049611Koordinatat: 40°51′17″V 20°02′59″L / 40.854667°V 20.049611°L / 40.854667; 20.049611
Ndërtuar Shek. XVIII
Organi drejtues DRKK Elbasan
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Nr. i referencës GR002
Tipologjia Fortifikim

Fortifikimi mesjetar në Gramsh është një monument i trashëgimisë kulturorePrrenjas, rrethi i Gramshit, në qarkun e Elbasanit, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "1886, 10.06.1973".

Histori dhe përshkrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky fortifikim është ndërtuar në shekullin XVIII nga sundimtari i Sulovës Haxhi Sali Bej Prrenjasi. Fortifikimi ka një perimetër prej 264m. Ka forme trapezi me përmasa 50 m x 30 m x 92m x 92 m. Më mirë ruhet muri lindor i fortifikimit ku nga gjatësia prej 92 m ruhen në gjendjen e tij të mëparshme 52 m. Ne këtë anë u dëmtua pjesërisht muri pasi u hap një portë nga një banor i fshatit, banesa e të cilit ndodhej brenda mureve të fortifikimit. Muratura është prej guri të lidhur me baltë, ku dallohen të çara të vogla në perimetrin e tij që mund të kenë ndihmuar për vendosjen e skelave prej dërrase gjatë ndërtimit.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I GRAMSHIT (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Marrë më 17 dhjetor 2017.
  2. ^ "Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Marrë më 17 dhjetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]