Franc Jozef I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Franc Jozef I. (lindi më 18 gusht 1830Vjena-Schönbrunn dhe vdiq më 21 nëntor 1916 po aty) nga familja Habsburg-Lothringen ka qënë Perandor i Austrisë që nga abdikimi i xhahait të tij Ferdinand I. në 1848 deri në vdekjen e tij në 1916, mbret i Bohemisë etj. dhe mbret apostolik i Hungarisë.

Familja[redakto | redakto tekstin burimor]

Prejardhja[redakto | redakto tekstin burimor]

Literatura[redakto | redakto tekstin burimor]

Weblinks[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Franz Joseph I.
 Wikisource: Franz Joseph I. – Burime dhe tekste të plota

Libra për tu referuar

Die Welt der Habsburger. Eine virtuelle Ausstellung zur Geschichte der Habsburger und ihrer Zeit.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]