Jump to content

Francesk Kambo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Francesk Kambo Batlle
Të dhëna vetjake
U lind më2 shtator 1876
Verges, Spanjë
Vdiq më30 prill 1947
Buenos Aires, Argjentinë
NënshtetësiaKatalunas
PunësimiPolitikan

Francesk Kambo Batlle { anglisht: Francesc Cambó i Batlle } (2 shtator 1876 – 30 prill 1947) ishte politikan konservator katalunas, themelues dhe udhëheqës i partisë autonome Regionalist League. Ai ishte ministër në disa qeveri spanjolle. Ai po ashtu mbështeti një numër artistësh dhe përpjeke kultuorer, veçanërisht, përkthimet e teksteve klasike greke dhe latine në katalunisht.

Franceska Kambo u lind në Verges në rajonin e Baix Empordà, Kataluni, Spanjë. Ai themeloi Regionalist League, një parti konservatore krahinore, në vitin 1901. Ai ishte një ndër të parët që propozoi sistemin e autonomisë për qeverinë e Katalunisë, megjithëse, në atë kohë, ai arriti vetëm bashkimin e katër subjekteve provinciale në Kataluni (Commonëealth of Catalonia), me pushtet të limituar. Ai po ashtu u zgjodh anëtar disa herë i qeverisë spanjolle dhe dy herë ministër i qeverisë konservatore spanjolle.

Partia e tij, Lliga, ishte përfaqësuesja kryesore e rajonit të Katalunisë apo e lëvizjes kombëtare. Gjithsesi, në vitin 1931, Esquerra Republicana de Catalunya, parti majtiste kombëtare, fitoi zgjedhjet dhe krijoi qeverinë e re autonome të Katalunisë (Generalitat of Catalonia).

Në fillim të Luftës Spanjolle Civile, ai doli jashtë vendit. Megjithëse në fillimi nuk i mbështeti forcat e Frankos, ai e bëri këtë gjë më vonë, nga frika e një fitoreje nga ana e republikanëve majtist të kontrolluar nga Bashkimi Sovjetik.

Ai vdiq në Argjentinë në vitin 1947.

Skulptura e Francesc Cambó nga Victor Ochoa në Via LaietanaBarcelonë
  • Actuació regionalista (1915)
  • El pesimismo español (1917)
  • Vuit mesos al ministeri de Foment (1919)
  • Visions d'Orient (1924)
  • La crise économique anglaise (1924)
  • Entorn del feixisme italià (1924)
  • La valoració de la pesseta (1929)
  • Les dictadures (1929)
  • Per la concòrdia (1929)
  • España, Cataluña y la Nueva Constitución (1929)

Lidhjet e jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]