Jump to content

Francis J. Ricciardone Jr.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Francis Joseph Ricciardone Jr.
Presidenti i Universitetit Amerikan në Kajro
Titullar
Në detyrë
1 korrik 2016
Paraprirë ngaThomas E. Thomason (përkohësisht)
Lisa Anderson
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Turqi
Në detyrë
1 korrik 2011 – 7 korrik 2014[1]
Paraprirë ngaJames Franklin Jeffrey
Pasuar ngaJohn R. Bass
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Egjipt
Në detyrë
2 gusht 2005 – 2008
Paraprirë ngaDavid Welch
Pasuar ngaMargaret Scobey
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Filipine
Në detyrë
21 shkurt 2002 – 3 prill 2005
Paraprirë ngaMichael Malinowski
Pasuar ngaKristie Kenney
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Palau
Në detyrë
21 shkurt 2002 – 10 tetor 2004
Paraprirë ngaThomas C. Hubbard
Pasuar ngaHelen Reed-Rowe
Të dhëna vetjake
U lind më1951
Boston, Massachusetts, Shtetet e Bashkuara
NënshtetësiaAmerikan
Bashkëshortja/etMarie Ricciardone
Fëmijët2
ArsimimiKolegji Dartmouth
PunësimiDiplomat

Francis Joseph Ricciardone Jr. (lindi në vitin 1952) është presidenti aktual i Universitetit Amerikan në Kajro. Ambasadori Ricciardone ishte ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Turqi[2] ndërmjet 2011 dhe 2014.[3] Më parë ai ishte zëvendës ambasador në Ambasadën amerikane në Kabul, Afganistan. Ai ka shërbyer si ambasador amerikan në Republikën Arabe të Egjiptit (2005-2008),[4] Republikën e Filipineve dhe Republikën e Palau (2002–2005). Si anëtar i karrierës në Shërbimin e Lartë të Jashtëm, ai mori çmime qeveritare amerikane dhe organizata të tjera për punën e tij në politikën e jashtme dhe menaxhimin e programeve, raportimin dhe analizën politike dhe paqeruajtjen.

Ricciardone ka një përvojë të gjerë diplomatike me Turqinë, Irakun, Iranin dhe Jordaninë. Ai mund të flas rrjedhshëm arabisht, turqisht italisht dhe frëngjisht.[5]

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ricciardone është djali i Francis Ricciardone Sr., një veteran Seabee i Luftës së Dytë Botërore.[6]

Ricciardone është martuar me Marie, një biologe molekulare[7] e cila ishte arsimuar dhe më vonë mësuar në universitetet turke gjatë kohës së shërbimit të burrit të saj në Turqi.[6] Ata kanë dy vajza, Francesca dhe Chiara. Francesca lindi në Turqi. Të dy vajzat ishin shkolluar në Ankara për tre vjet.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Former Chiefs of Mission between 1778 and 2010". Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2010. Marrë më 14 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Francis Joseph Ricciardone Jr". US State Department. Marrë më 1 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "US Senate confirms John Bass as ambassador to Turkey". Arkivuar nga origjinali më 2014-10-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Biography, Francis J. Ricciardone Jr". U.S. Department of State. 8 shtator 2005. Marrë më 2007-10-12. {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Biography, Francis J. Ricciardone Jr". United States Institute of Peace. Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2008. Marrë më 2009-01-11. {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ a b c "Testimony of Francis J. Ricciardone Ambassador-Designate to the Republic of Turkey July 20, 2010 Senate Foreign Relations Committee" (PDF). Foreign Policy. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 12 nëntor 2013. Marrë më 2010-08-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Kimberly Sheu (2 gusht 2005). "Ricciardone '73 named ambassador to Egypt". The Dartmouth News. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2012. Marrë më 25 tetor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)