Fulda (qytet)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fulda
Qytet
noform
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Fulda is located in Gjermania
Fulda
Fulda

Koordinatat: 50°33′3″V 9°40′31″L / 50.55083°V 9.67528°L / 50.55083; 9.67528

Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Landi Flag of Hesse.svg Hesia
Qarku
Kryetari i Bashkisë Heiko Wingenfeld
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 104,04 km2
Lartësia 261 m (m.n.d.)
Popullsia 67.973 banorë
Dendësia 653 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 36037, 36039, 36041, 36043
Prefiksi 0661
Targa FD
Koordinatat 50° 33′ 3″ Veri

9° 40′ 31″ Lindje

Faqja Zyrtare www.fulda.de

Fulda është qytet në shtetin federal Hesia, Gjermani. Ndodhet në lumin e Fuldës dhe është seli administrative e distriktit Fulda.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]