Arles

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Arles
Qytet
Stema_figura
Vendndodhja
Arles is located in Franca
Arles
Arles
43°40′36″V 4°37′40″L / 43.6767°V 4.6278°L / 43.6767; 4.6278Koordinatat: 43°40′36″V 4°37′40″L / 43.6767°V 4.6278°L / 43.6767; 4.6278
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Bouches-du-Rhône
Qarku Arrondissement Arles
Kantoni Arles-Est and Arles-Ouest
Ndërbashkësia [[Arles-Crau-Camargue-Montagnette]]
Kryetari Hervé Schiavetti
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 758.93 km2
Lartësia 10 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
INSEE 13004


Arles është një komunëFrancë. Arles bën pjesë në departamentin Bouches-du-Rhônerajonit Provence-Alpes-Côte d'Azur. Komuna ka një popullsi prej 52729 banorë dhe sipërfaqe 758.93 km².

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Arles – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale