Weimar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Weimar
Qytet
Vendndodhja
Weimar is located in Gjermania
Weimar
Weimar

Koordinatat: 50°58′46″V 11°19′47″L / 50.97944°V 11.32972°L / 50.97944; 11.32972

Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Landi Tyringia
Qarku
Kryetari i Bashkisë Peter Kleine
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 84.48 km2
Lartësia 208 m (m.n.d.)
Dendësia 759 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi 03643, 036453
Koordinatat 50° 58′ 46″ Veri

11° 19′ 47″ Lindje

Faqja Zyrtare www.weimar.de

Weimar është qytet në shtetin federal të Tyringisë, Gjermania. Ndodhet mes Erfurtit në perëndim dhe Jenës në lindje, rreth 130 kilometra në jug-perëndim të Lajpcigut, 245 kilometra në veri të Nyrëmbergut dhe rreth 200 kilometra në perëndim të Drezdenit. Kryetari i tanishëm është Peter Kleine që nga viti 2018.

Deri në vitin 1948, Weimar ishte kryeqyteti i Tyringisë. Sot, shumë vende në qendrën e qytetit janë caktuar si vende të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s dhe turizmi është një nga sektorët ekonomik të Weimar. Në vitin 1999, Weimar ishte kryeqyteti evropian i kulturës.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Verat janë të nxehta dhe nganjëherë të lagështa me temperaturë të lartë mesatare me 23 °C dhe e ulëta me 12 °C. Dimërat janë të ftohta me temperaturë të lartë mesatare me 2 °C dhe ulëta me −3 °C. Dëbora e lehta kryesisht ndodh nga dhjetori deri në shkurt, por mbulimi i dëborës zakonisht nuk qëndron gjatë.

Binjakëzimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]