Drezdeni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Koordinatat: 51°2′V 13°44′L / 51.033°V 13.733°L / 51.033; 13.733

Dresden
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Sachsen
Qarku Dresden, Stadt
Kryetari i Bashkisë Lutz Vogel
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 328,30 km2
Popullsia 504.486 (30. 11. 2006) banorë
Dendësia 1537 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 01067–01326
Prefiksi 0351

Dresdeni është kryeqyteti i Saksonisë. Shtrihet në veriperëndim të malit Elbsandsteinberg dhe në veri të Osterzgebirg si dhe afër lumit Elbe.


Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]