Fumio Kishida

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fumio Kishida
岸田 文雄
Kishida më 2017
Kryeministri i Japonisë
Titullar
Në detyrë
4 tetor 2021
MonarkuNaruhito
Paraprirë ngaYoshihide Suga
Kryetari i Partisë Liberale Demokratike
Titullar
Në detyrë
29 shtator 2021
ZëvendëspresidentiTarō Asō
Sekretari i PërgjithshëmAkira Amari
Paraprirë ngaYoshihide Suga
Ministër i Punëve të Jashtme
Në detyrë
26 dhjetor 2012 – 3 gusht 2017
KryeministriShinzō Abe
Paraprirë ngaKōichirō Genba
Pasuar ngaTarō Kōno
Ministri i Mbrojtjes (në detyrë)
Në detyrë
28 korrik 2017 – 3 gusht 2017
KryeministriShinzō Abe
Paraprirë ngaTomomi Inada
Pasuar ngaItsunori Onodera
Të dhëna vetjake
U lind më29 korrik 1957 (64 vjet)
Shibuya, Tokio, Japoni
Partia politike party Liberale Demokratike
Bashkëshortja/etYuko Kishida (m. 1988)
ArsimimiAkademia Kaisei
ShkollimiUniversiteti Waseda (LLB)

Fumio Kishida (岸田 文雄, Kishida Fumio, lindi më 29 korrik 1957) është një politikan japonez që shërben si Kryeministër i Japonisë. Ai gjithashtu ka kryesuar Partinë Liberalr Demokratike (LDP) që nga 29 shtator 2021. Ai ka shërbyer më parë si Ministër i Punëve të Jashtme nga viti 2012 deri më 2017 dhe si Ministër në detyrë i Mbrojtjes në 2017. Ai fitoi zgjedhjet e lidershipit të LDP-së të vitit 2021 me 60.2% të votave në balotazhin kundër Taro Kono,[1] dhe pasoi udhëheqësin e mëparshëm të partisë Yoshihide Suga si Kryeministër i Japonisë më 4 tetor 2021.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Fumio Kishida enters LDP leadership race as party sets voting plan". The Japan Times (në anglisht). Marrë më 26 gusht 2021.
  2. ^ "Fumio Kishida: Japan's new prime minister takes office". BBC News (në anglishte britanike). 4 tetor 2021.