Fumio Kishida

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fumio Kishida
岸田 文雄
Fumio Kishida October 2017 Portrait3.jpg
Kishida më 2017
Kryeministri i Japonisë
Në detyrë
Assumed office
4 tetor 2021
MonarkNaruhito
PasardhësiYoshihide Suga
Kryetari i Partisë Liberale Demokratike
Në detyrë
Assumed office
29 shtator 2021
Vice PresidentTarō Asō
Sekretari i PërgjithshëmAkira Amari
PasardhësiYoshihide Suga
Ministër i Punëve të Jashtme
Në zyrë
26 dhjetor 2012 – 3 gusht 2017
KryeministërShinzō Abe
PasardhësiKōichirō Genba
Pasuar ngaTarō Kōno
Ministri i Mbrojtjes (në detyrë)
Në zyrë
28 korrik 2017 – 3 gusht 2017
KryeministërShinzō Abe
PasardhësiTomomi Inada
Pasuar ngaItsunori Onodera
Detaje personale
Lindi29 korrik 1957 (64 vjet)
Shibuya, Tokio, Japoni
Partia politikePartia Liberale Demokratike
Bashkëshort/eYuko Kishida (m. 1988)
ShkollimiAkademia Kaisei
Alma materUniversiteti Waseda (LLB)

Fumio Kishida (岸田 文雄, Kishida Fumio, lindi më 29 korrik 1957) është një politikan japonez që shërben si Kryeministër i Japonisë. Ai gjithashtu ka kryesuar Partinë Liberalr Demokratike (LDP) që nga 29 shtator 2021. Ai ka shërbyer më parë si Ministër i Punëve të Jashtme nga viti 2012 deri më 2017 dhe si Ministër në detyrë i Mbrojtjes në 2017. Ai fitoi zgjedhjet e lidershipit të LDP-së të vitit 2021 me 60.2% të votave në balotazhin kundër Taro Kono,[1] dhe pasoi udhëheqësin e mëparshëm të partisë Yoshihide Suga si Kryeministër i Japonisë më 4 tetor 2021.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Fumio Kishida enters LDP leadership race as party sets voting plan". The Japan Times (në anglisht). Marrë më 26 gusht 2021.
  2. ^ "Fumio Kishida: Japan's new prime minister takes office". BBC News (në anglisht). 4 tetor 2021.