Naruhito

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Naruhito
Perandori i Japonisë
Mbretërimi1 maj 2019 - duke vazhduar
Kurorëzimi22 tetor 2019
ParaardhësAkihito
KryeministratShinzo Abe
Yoshihide Suga
BashkëshorteMasako Owada
FëmijëAiko, Princesha Toshi
Era name and dates
Reiwa: 1 maj 2019 - prezent
ShtëpiaShtëpia Perandorake e Japonisë
I atiAkihito
E ëmaMichiko Shōda
U lindHiro-nomiya Naruhito Shinnō
(浩宮徳仁親王)
23 shkurt 1960 (60 vjet)
Pallati perandorak i Tokjos, Tokjo, Japonia

Naruhito (lindi më 23 shkurt 1960) është Perandori i 126-të i Japonisë, sipas rendit tradicional të trashëgimisë, nga 1 maji 2019, fillimi i epokës Reiwa, pas abdikimit të babait të tij, Akihito.[1]

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para se të bëhej perandor, ai u referua përgjithësisht në shtypin japonez me emrin e tij të dhënë dhe titullin princëror. Me të arritur në fron, ai nuk quhet më me emrin e tij të dhënë, por përkundrazi quhet "Madhështia e Tij Perandori" (天皇 陛下, Tennō Heika) e cila mund të shkurtohet në "Madhështia e Tij" (陛下, Heika). Me shkrim, perandori gjithashtu referohet zyrtarisht si "Perandori Mbretëror" (今上天皇, Kinjō Tennō). Epoka e mbretërimit të Naruhitos mban emrin "Reiwa" (令和) dhe sipas zakonit ai do të riemërtohet Perandori Reiwa (令和天皇, Reiwa Tennō) nga urdhri i kabinetit pas vdekjes së tij. Emri i epokës tjetër nën pasardhësin e tij do të vendoset pas vdekjes së tij ose para abdikimit të tij.[2]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Naruhito në shkurt 1961

Naruhito lindi më 23 shkurt 1960 në Pallatin Perandorak të Tokjos tek prindërit Akihito dhe Michiko Shōda. Në kohën kur ai u lind, prindërit e tij ishin princ dhe princeshë të kurorëzuar, ndërsa gjyshi i tij Hirohito ishte perandor.

Fëmijëria e Naruhitos u raportua të ishte e lumtur dhe ai gëzonte aktivitete të tilla si ngjitje në mal, hipje dhe mësimin e violinës. Ai luajti me fëmijët e dhomës mbretërore dhe ishte tifoz i Yomiuri GiantsLigën Qendrore, lojtari i tij i preferuar ishte Nr. 3, menaxher i ekipit më vonë, Shigeo Nagashima. Një ditë, Naruhito gjeti mbetjet e një rruge antike në mjediset e pallatit, duke shkaktuar një magjepsje të përjetshme me historinë e transportit, e cila do të siguronte lëndën e diplomave të tij bachelor dhe master në histori.

Në gusht 1974, kur princi ishte 14 vjeç, ai u dërgua në Melburn, Australi, për një pushim. Babai i Naruhitos, atëherë Princi i Kurorës Akihito, kishte pasur një përvojë pozitive atje në një udhëtim një vit më parë dhe e inkurajoi djalin e tij të shkonte gjithashtu. Ai qëndroi me familjen e biznesmenit Colin Harper. Ai u shoqërua me vëllezërit e tij pritës, duke hipur rreth Point Lonsdale, duke luajtur violinë dhe tenis dhe duke u ngjitur së bashku në Uluru. Pasi ai madje luajti violinë për personalitete në një darkë shtetërore në Shtëpinë e Qeverisë të organizuar nga Guvernatori i Përgjithshëm Sir John Kerr.[3]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Naruhito hyri në shkollën prestigjioze Gakushūin kur ai ishte katër vjet. Në shkollën e lartë, Naruhito iu bashkua klubit të gjeografisë.

Naruhito u diplomua nga Universiteti Gakushuin në mars 1982 me një diplomë Bachelor të Shkronjave në histori. Në korrik 1983 ai hyri në një kurs intensiv tre-mujor të anglishtes para se të hynte në Kolegjin Merton, Universiteti i Oksfordit, në Mbretërinë e Bashkuar, ku ai studioi deri në vitin 1986. Naruhito u bashkua me Shoqërinë Japoneze dhe shoqërinë e dramës, dhe u bë presidenti i nderit i klubeve të karatesë dhe xhudos. Ai luajti tenis ndër-kolegj, fitoi numrin tre nga gjashtë në ekipin e Merton, dhe mori mësime golfi nga një profesionist. Në tre vitet e tij në Merton ai gjithashtu u ngjit në majat më të larta në tre nga vendet përbërëse të Mbretërisë së Bashkuar: Ben Nevis i Skocisë, Snowdon i Uellsit dhe Scafell Pike në Angli.

Ndërsa ishte në Oksford, Naruhito gjithashtu ishte në gjendje të shëtiste ndonjë gjë nëpër Evropë dhe të takonte shumë nga mbretërit e saj, duke përfshirë familjen mbretërore britanike. Sjelljet relativisht të relaksuara të mbretërve të Mbretërisë së Bashkuar e habitën atë: "Mbretëresha Elizabeth II, vuri në dukje ai me habi, hodhi çajin e saj dhe shërbeu sanduiçe".

Pas kthimit të tij në Japoni, Naruhito u regjistrua edhe një herë në Universitetin Gakushūin për të fituar një diplomë Master i Shkencave Humane në histori, duke fituar me sukses diplomën e tij në vitin 1988.[4]

Martesa dhe familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Naruhito dhe Masako në maj 2019

Naruhito së pari u takua me Masako Owada (ku punonte në Ministrinë e Punëve të Jashtme) në një çaj për Infanta Elena të Spanjës në nëntor 1986,[5] gjatë studimeve të saj në Universitetin e Tokjos.

Pavarësisht nga mosmiratimi i Agjencisë Familjare Perandorake për Masako Owada dhe ndjekjen e saj në Balliol College, Oksford, për dy vitet e ardhshme, Naruhito mbeti i interesuar për Masako i cili punonte në Ministrinë e Punëve të Jashtme. Ai i propozoi asaj tre herë para se Pallati Perandorak të shpallte fejesën e tyre më 19 janar 1993. Dasma u zhvillua më 9 qershor të të njëjtit vit në Sallën Perandorake Shinto në Tokjo përpara 800 të ftuarve, përfshirë shumë nga krerët e shteteve dhe mbretërve të Evropës.

Në kohën e martesës së tyre, babai i Naruhitos ishte ngjitur në fron, kështu që Naruhito ishte investuar si princi i kurorës me titullin Princi Hiro (浩宮, Hiro-no-miya) në 23 shkurt 1991.[6]

Shtatzënia e parë e Masakos u njoftua në dhjetor 1999, por ajo u dështua.[7] Perandori Naruhito dhe Perandoresha Masako kanë një vajzë, Aiko, Princesha Toshi (敬宮愛子内親王, Toshi-no-miya Aiko Naishinnō), e lindur më 1 dhjetor 2001 në Spitalin e Agjencisë Familjare Perandorake në Pallatin Perandorak të Tokjos.[8][9]

Perandori i Japonisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Perandori Naruhito i veshur me sokutaiceremoninë e kurorëzimit në tetor 2019

Më 1 dhjetor 2017, qeveria njoftoi se babai i Naruhito, Perandori Akihito, do të hiqte dorë nga dita më 30 prill 2019 dhe se Naruhito do të bëhej perandori i 126-të i Japonisë që nga 1 maj 2019.[10][11]

Pas një ceremonie abdikimi në pasditen e 30 prillit, mbretërimi i Akihito dhe epoka e Heisei vazhduan deri në fund të ditës. Naruhito pastaj e pasoi atë si perandor në fillim të ditës më 1 maj, duke hyrë në epokën Reiwa. Tranzicioni u bë në mesnatë. Vendi i Naruhito si perandor u zyrtarizua në një ceremoni në mëngjesin e 1 majit. Në deklaratën e tij të parë si perandor, ai u zotua të reflektojë thellë në rrugën e ndjekur nga babai i tij dhe të përmbushë përgjegjësinë e tij kushtetuese "si simboli i shtetit dhe i unitetit të popullit të Japonisë".[1]

Ceremonia e fronëzimit të Naruhito u zhvillua më 22 tetor 2019,[12] ku ai u fronizua siç duhet në një ceremoni të shpalljes së stilit antik.[13]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Japan's new Emperor Naruhito pledges unity". BBC News (në anglisht). 1 maj 2019. Marrë më 2019-05-02.
 2. ^ "National Day of Japan to be celebrated" (në anglisht). Embassy of Japan in Pakistan. 7 dhjetor 2007. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2008. Marrë më 28 dhjetor 2007.
 3. ^ Hills, Ben (2006). Princess Masako: Prisoner of the Chrysanthemum Throne (në anglisht). Penguin. ISBN 1585425680.
 4. ^ "Personal Histories of Their Majesties the Emperor and Empress" (në anglisht). The Imperial Household Agency. Marrë më 23 tetor 2019.
 5. ^ Fitzpatrick, Beth Cooney (21 janar 2011). "Great Royal Weddings: Princess Masako and Crown Prince Naruhito" (në anglisht). Stylelist. AOL. Arkivuar nga origjinali më 10 shtator 2011. Marrë më 2 dhjetor 2016.
 6. ^ "Personal Histories of Their Imperial Highnesses the Crown Prince and Crown Princess" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2002. Marrë më 2 dhjetor 2016.
 7. ^ "Royal life takes its toll on Japan's crown princess". China Daily (në anglisht). 2 gusht 2004. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2011. Marrë më 16 nëntor 2011.
 8. ^ "Girl Born to Japan's Princess". The New York Times (në anglisht). 1 dhjetor 2001. Marrë më 16 nëntor 2011.
 9. ^ French, Howard W. (8 dhjetor 2001). "Japan: A Name For The Royal Baby". The New York Times (në anglisht). Marrë më 16 nëntor 2011.
 10. ^ "Emperor Akihito to abdicate on April 30, 2019". japantoday.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2017.
 11. ^ Osaki, Tomohiro (1 dhjetor 2017). "Japan sets date for Emperor Akihito's abdication as April 30, 2019". The Japan Times (në anglisht). Marrë më 6 janar 2018.
 12. ^ "Enthronement ceremony for new emperor mulled for Oct. 2019" (në anglisht). Mainichi Shimbun. 31 dhjetor 2017. Marrë më 31 dhjetor 2017. The government is mulling scheduling the enthronement ceremony for the next emperor for October 2019, months after Crown Prince Naruhito accedes to the Imperial Throne on May 1 that year upon his father Emperor Akihito's abdication, it has been learned.
 13. ^ "Japan emperor proclaims enthromement in ancient-style ceremony". Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2019. Marrë më 1 shkurt 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)