Yoshihide Suga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shkëlqesia e Tij
Yoshihide Suga
菅 義偉
Suga në shtator 2020
Kryeministër i Japonisë
Titullar
Në detyrë
16 shtator 2020
MonarkuNaruhito
ZëvendësTarō Asō
Paraprirë ngaShinzo Abe
President i Partisë Demokratike Liberale
Titullar
Në detyrë
14 shtator 2020
Paraprirë ngaShinzo Abe
Sekretar i Shefit të Kabinetit
Në detyrë
26 dhjetor 2012 – 16 shtator 2020
KryeministriShinzo Abe
Paraprirë ngaOsamu Fujimura
Pasuar ngaTBD
Ministër i Punëve të Brendshme dhe Komunikimeve
Në detyrë
26 shtator 2006 – 27 gusht 2007
KryeministriShinzo Abe
Paraprirë ngaHeizō Takenaka
Pasuar ngaHiroya Masuda
Anëtar i Shtëpisë së Përfaqësuesve
Titullar
Në detyrë
20 tetor 1996
Njësia zgjedhoreKanagawa rrethi i 2-të
Të dhëna vetjake
U lind më6 dhjetor 1948
Yuzawa, Akita, Japoni
Partia politikeDemokratike Liberale
Bashkëshortja/etMariko
Fëmijët3
ShkollimiUniversiteti Hosei
Faqja në rrjetFaqja zyrtare

Yoshihide Suga (菅 義偉 Suga Yoshihide?, lindur më 6 dhjetor 1948) është një politikan japonez që shërben si Kryeministër i Japonisë. Ai u zgjodh president i Partisë Liberal Demokratike më 14 shtator 2020 dhe formalisht u zgjodh Kryeministër nga Dieta Kombëtare më 16 shtator 2020. Suga është kryeministri i parë i ri në epokën Reiwa.[1]

Ai ka përfaqësuar rrethin e 2-të Kanagawa në Dhomën e Përfaqësuesve që nga viti 1996. Ai shërbeu si Ministër i Punëve të Brendshme dhe Komunikimeve gjatë mandatit të parë të Shinzo Abe si Kryeministër nga 2006 në 2007 dhe si Sekretar i Kryeministrit gjatë mandatit të dytë të Abe nga 2012 në 2020. Mandati i tij si Sekretari i Kryeministrit ishte më i gjatë në historinë japoneze.[2] Suga njoftoi kandidaturën e tij në zgjedhjet e lidershipit LDP 2020 pas njoftimit të dorëheqjes së Abe dhe u konsiderua gjerësisht paraardhësi për të pasuar Abe si kryeministër, pasi kishte siguruar miratime nga shumica e anëtarëve me të drejtë vote në parti përpara zgjedhjeve.[3]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Suga lindi në një familje të fermerëve të luleshtrydheve në Ogachi (tani Yuzawa), një zonë rurale në Prefekturën Akita, dhe u transferua në Tokio pas diplomimit nga education e Mesme Yuzawa. Ai ndoqi shkollën e natës për të marrë një Bachelor në Drejtësi nga Universiteti Hosei në 1973.[4][5] Suga zgjodhi Hosei "sepse ishte opsioni më i lirë në dispozicion dhe punoi në një fabrikë kartoni në [Tokio] për të paguar shkollimin e tij".[6]

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas diplomimit nga universiteti, Suga punoi në një fushatë elektorale të Dhomës së Këshilltarëve (dhoma e sipërme) dhe më pas punoi si sekretar i Anëtarit të Dietës së LDP Hikosaburo Okonogi, babait të politikanit të LDP Hachiro Okonogi, për njëmbëdhjetë vjet. Suga dha dorëheqjen nga kjo pozitë në Tetor 1986 për të ndjekur karrierën e tij në politikë.[7] Ai u zgjodh në Këshillin e Qytetit Yokohama në prill 1987, duke bërë fushatë derë më derë në këmbë, duke vizituar deri në 30,000 shtëpi dhe duke veshur gjashtë palë këpucë.[8][9] Ai ishte pionier i praktikës së mbajtjes së fjalimeve të fushatës përpara stacioneve të trenit të zënë, e cila tani është e zakonshme midis kandidatëve politikë japonezë.[10]

Suga me Ichita Yamamoto dhe Satsuki Katayama (19 shtator 2006)

Suga u zgjodh në Dietën e Japonisë në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 1996, duke përfaqësuar rajonin e 2-të të Kanagawa. Në vitin e tij të tretë në Dietë, ai zhvendosi mbështetjen e tij nga Kryeministri Keizo Obuchi te ish-Sekretari i Përgjithshëm i LDP-së Seiroku Kajiyama, një veprim i pazakontë për një ligjvënës të ri.[11] Ai u rizgjodh në zgjedhjet e përgjithshme 2000, zgjedhjet e përgjithshme 2003 dhe zgjedhjet e përgjithshme 2005.

Stili i tij i fushatës "qoshe në rrugë" u vlerësua me mbajtjen e vendit të tij në zgjedhjet e përgjithshme 2009, kur shumë ligjvënës të tjerë të LDP humbën vendet e tyre mes një rritje të mbështetjes për Partinë Demokratike të Japonisë.

Në tetor 2011, ai u emërua Kryetar i Organizatës dhe Shtabit të Fushatës së Partisë LDP. Në shtator 2012, ai u emërua Ushtrues i Detyrës së Sekretarit të Përgjithshëm të LDP-së.

Kryesekretari i Kabinetit (2012–2020)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Suga (djathtas) duke shtrënguar duart me Përfaqësuesin e Tregtisë të SH.B.A.-së Michael Froman në 2013

Suga fitoi famë të brendshme dhe ndërkombëtare kur shpalli emrin e epokës së re perandorake, Reiwa, më 1 prill 2019.[12] Ndërsa ai kishte qenë më parë një anëtar i profilit të ulët të qeverisë, ky nder i dha atij një rritje të menjëhershme të njohjes së emrit dhe bëri që më shumë ligjvënës të LDP-së ta shikonin atë si një kandidat të vlefshëm për udhëheqjen e partisë.[13] Ai u dërgua në Uashington në maj 2019 për një takim me Zëvendës Presidentin e SHBA-së Mike Pence dhe zyrtarë të tjerë të lartë, duke nxitur spekulimet se ai ishte duke u pastruar për të shërbyer si pasardhës i Abe. Suga u përball me vëzhgim më vonë atë vit për shkak të dorëheqjeve të ministrave të Kabinetit Katsuyuki Kawai dhe Isshu Sugawara, të dy kishin qenë bashkëpunëtorë të ngushtë të Suga dhe ishin akuzuar për shkelje të financimit të fushatës. Suga gjithashtu mbeti politikisht aktiv gjatë kësaj kohe, duke koordinuar mbështetjen për kandidatin e LDP-së në zgjedhjet e guvernatorit Hokkaido 2019, një rol i rezervuar zakonisht për zyrtarët e lartë të LDP-së.

Suga shërbeu si një deputet kryesor i Abe gjatë përgjigjes ndaj pandemisë së COVID-19 në 2020. Ai kritikoi strukturën e burokracisë japoneze, me ndarje të thella midis ministrive, si bllokimin e koordinimit për të ndaluar përhapjen e virusit.[14]

Pas njoftimit të dorëheqjes së Shinzo Abe në gusht 2020, Suga doli si pretendenti kryesor për ta zëvendësuar atë në zgjedhjet e ardhshme të lidershipit, pasi kishte fituar mbështetjen e Zëvendës Kryeministrit Tarō Asō dhe Sekretarit të Përgjithshëm të LDP-së Toshihiro Nikai, si dhe dy fraksioneve më të mëdha në LDP dhe gjoja edhe vetë Abe.[15] Konkurrentët kryesorë të Suga-s në garën e lidershipit të LDP-së ishin rivali i vjetër i Abe-së Shigeru Ishiba dhe shefi i politikës së LDP-së Fumio Kishida.[16][17]

Kryeministër (2020 – sot)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Suga u zgjodh në presidencën e Partisë Liberal Demokratike më 14 shtator, 2020, me 377 vota nga një total prej 534.[18] Pas zgjedhjes së tij, Suga përshkroi një axhendë politike që përfshinte trajtimin e pandemisë së vazhdueshme COVID-19 dhe zbatimin e rregullimit të mëtejshëm për të ringjallur ekonominë. Ai përsëriti interesin e tij të kaluar në konsolidimin e bankave rajonale dhe uljen e tarifave të telefonit celular në Japoni.[19][20]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Suga është i martuar dhe ka tre djem.[21] Gruaja e tij, Mariko, ishte motër e bashkëpunëtorit të tij në zyrën e Hikosaburo Okonogi.[22]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Yoshihide Suga set to become Japan's prime minister after winning LDP election". The Japan Times (në anglisht). 14 shtator 2020. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2020. Marrë më 14 shtator 2020.
 2. ^ "The Key Government Post of Chief Cabinet Secretary". nippon.com (në anglisht). 2019-05-27. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2020. Marrë më 2020-08-28.
 3. ^ Sieg, Linda (29 gusht 2020). "In race to replace Japan's Abe, loyalist Suga emerges as strong contender". Reuters (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2020. Marrë më 29 gusht 2020.
 4. ^ Hashimoto, Goro (2019-07-03). "Suga Yoshihide: Japan's Next Prime Minister?". nippon.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2019. Marrë më 2020-08-28.
 5. ^ Ryall, Julian (2019-05-05). "Who will lead Japan after Abe? Washington visit offers new clues". South China Morning Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 gusht 2020. Marrë më 2020-08-28.
 6. ^ Shigeta, Shunsuke (2019-05-12). "How Abe's deputy Suga grew to power broker and possible successor". Nikkei Asian Review (në anglishte britanike). Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2020. Marrë më 2020-08-28.
 7. ^ "Profile" (në japonisht). Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2020. Marrë më 2020-08-28.
 8. ^ "The Cabinet: Yoshihide SUGA". Prime Minister of Japan and His Cabinet (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2020. Marrë më 2020-08-28.
 9. ^ "Can-Do Attitude Took Yoshihide Suga From Strawberry Fields to Japan's Pinnacle". www.wsj.com (në anglisht). The Wall Street Journal. 4 shtator 2020. Arkivuar nga origjinali më 4 shtator 2020. Marrë më 4 shtator 2020.
 10. ^ Marutani, Hiroshi (2019-01-27). "Who is Chief Cabinet Secretary Yoshihide Suga?". Nikkei Asian Review (në anglishte britanike). Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2020. Marrë më 2020-09-01.
 11. ^ Marutani, Hiroshi (2018-09-12). "How Abe's right-hand man has shaped policy in Japan". Nikkei Asian Review (në anglishte britanike). Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2020. Marrë më 2020-08-28.
 12. ^ Osaki, Tomohiro; Murakami, Sakura (2019-04-01). "Reiwa: Japan reveals name of new era ahead of Emperor's abdication". The Japan Times Online (në anglishte amerikane). ISSN 0447-5763. Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2019. Marrë më 2019-04-01.
 13. ^ Abe, Ryutaro (2019-11-01). "Suga's influence could wane with resignation of second associate". The Asahi Shimbun (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2020. Marrë më 2020-08-28.
 14. ^ Shigeta, Shunsuke (2020-04-24). "Abe's right-hand man wants a Japan less reliant on China". Nikkei Asian Review (në anglishte britanike). Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2020. Marrë më 2020-08-28.
 15. ^ Kuronuma, Susumu (2020-09-01). "Abe's silent nod opened floodgates of support for longtime aide". Nikkei Asian Review (në anglishte britanike). Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2020. Marrë më 2020-09-01.
 16. ^ "Japan succession race kicks off, starring Abe's deputies and rival". Nikkei Asian Review (në anglishte britanike). 2020-08-29. Arkivuar nga origjinali më 30 gusht 2020. Marrë më 2020-08-29.
 17. ^ Sieg, Linda (29 gusht 2020). "In race to replace Japan's Abe, loyalist Suga emerges as strong contender". Reuters (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2020. Marrë më 29 gusht 2020.
 18. ^ "Yoshihide Suga Wins LDP Party Leadership Race With Overwhelming Support". JAPAN Forward (në anglishte amerikane). 2020-09-14. Marrë më 2020-09-14.
 19. ^ "Suga vows to tackle pandemic and digitize government". Nikkei Asian Review (në anglishte britanike). Marrë më 2020-09-14.
 20. ^ Adelstein, Jake (2020-09-14). "Japan's Ruthless New PM Is a Control Freak Who Muzzled the Press". The Daily Beast (në anglisht). Marrë më 2020-09-14.
 21. ^ "プロフィール". 内閣官房長官・衆議院議員 菅(すが)義偉 ホームページ (në japonisht). Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2020. Marrë më 2020-08-28.
 22. ^ "菅官房長官 ひと目ぼれで結婚…令和おじさんの意外すぎる半生 | 女性自身". WEB女性自身 (në japonisht). 2019-04-11. Arkivuar nga origjinali më 6 maj 2019. Marrë më 2020-08-28.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]