Furtuna Velaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Furtuna Velaj
Të dhënat personale
Emri i plotëFurtuna Velaj
Data e lindjes (1990-03-08) 8 Mars, 1990 (30 vjeç)
Vendi i lindjesGllogjan/Glođane, SFR Yugoslavia
Gjatësia1,67 m (5 ft 6 in)
PozicioniMidfielder
Informacionet për klubin
Klubi aktualSC Sand
Numri16
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2012Boston Breakers0(0)
2012Afturelding5(1)
2013Toronto Lady Lynx9(4)
2013PK-35 Vantaa11(7)
2014Kolbotn IL8(5)
2015–SC Sand
Ekipi kombëtar
2011–Shqipëria24(6)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 17 June 2013.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 6 April 2017

Furtuna Velaj (e lindur më 8 Mars 1990), është një futbolliste shqiptaro-amerikane që aktualisht luan për Kolbotn IL në ligën norvegjeze të grave Toppserien. Pas një sezoni të mirë për Toronto Lady Lynx në Ligën-W, ajo mori një ofertë nga ish-kampionët e Finlandës dhe ishte menduar si një përforcim përpara UEFA Ligës së Kampionëve dhe në fund të sezonit. Ajo debutoi në humbjen 4-1 kundër larg Åland United më 27 korrik të vitit 2013, ku ajo hyri në lojë si një zëvendësuese. Pas përfundimit të sezonit në Finlandë në vendin e dytë, dhe duke marrë trofeun e kupës, ajo transferohet në Kolbotn IL ligën norvegjeze Toppserie në fillim të vitit 2014. Ajo është gjithashtu një lojtare e ekipit kombëtar të kombëtares shqiptare në futboll për gra.[1]

Velaj luajti për Shqipërinë në Sarpsborg, Norvegji , në fund të vitit 2013, dhe menjëherë më pas asaj i ishte ofruar një kontratë nga e klubit norvegjez Kolbotn IL. Pak kohë më pas ajo kishte një dëmtim në shpatull kur luante për klubin në La Manga por u zbulua se ishte më pak serioz se sa mendohej në fillim.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Furtuna Velaj". UEFA. 4 prill 2013. Marrë më 17 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Velaj out for six weeks