Gërmadhat e murgores dhe manastirit të Shën Pjetrit në Kabash

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gërmadhat e murgores dhe manastirit të Shën Pjetrit në Kabash
Lloji Arkeologjike
Vendndodhja Kabash, Prizren, Kosovë
Ndërtuar Mesjetë
Emri zyrtar: Lokalitet Arkeologjik / Rezervat
Lloji Nën mbrojtje
Përcaktuar 1573/50
Nr. i referencës 2976

Gërmadhat e murgores dhe manastirit të Shën Pjetrit në Kabash është një monument i trashëgimisë kulturore në Kabash, Prizren, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkeologjik", i miratuar me numër 1573/50.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]