Jump to content

Gëzim Meta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gezim Meta
U lind në(1988-12-17)17 dhjetor 1988
KombësiaShqiptar
ProfesioniAktor, Piktor
TitulliGezim Meta - Actor/Painter/Singer
Faqja në rrjetwww.gezimmeta.com

Gëzim Meta është Aktorë dhe Piktor Shqiptarë. Ai është i njohur për rolin e tij në filmat Pit Stop Mafia, Elvis Walks Home dhe Alarm für Cobra 11.

Gëzim Meta lindi më 17 dhjetor të vitit 1988, në Tirane Në moshën 3 vjeçare ai u zhvendos drejt Gjermanisë , me familjen e tij. Ai filloi klasën e parë në Fulenschule në Wolfsburg. Në vitin 1999, ai u kthye në qytetin e tij të lindjes për të përfunduar studimet e tij. Në vitin 2003 filloi shkollën e mesme në Liceun Artistik në Tiranë. Ai fitoi garën me maksimumin e pikëve.

Për shumë vite ai ka qenë një sipërmarrës i suksesshëm. Piktura ishte një nga pasionet e tij të hershme. Që nga mosha 3 vjeçare, ai filloi të tërheqë, duke shfaqur pasionin e tij në mënyrën më të pafajshme të mundshme.Në fillim ai përdorte për të pikturuar objekte të rastësishme që kapën vëmendjen e tij në shtëpi ose mjedisin rrethues. Familja e tij ishte shumë e prirur për përdorimin e ujit të gazuar, kështu që ai përdoret për të nxjerrë shishe me të gjitha detajet. Këto detaje e bënë dallimin duke vënë në dukje se talenti është diçka që është konceptuar para se të lindni.

Kur ai ishte 4 vjeç, Gëzimi filloi të hynte fshehurazi në kopshtin e fëmijëve sepse ishte i mitur. Edhe pse ai ishte vetëm 4 vjeç dhe nuk u lejua të qëndronte në kopshtin e fëmijëve, talentin që i kishte bërë me të vërtetë përshtypje mësuesit të tij. Por për fat të keq ai ishte i detyruar të mohonte praninë e tij atje. Talenti i Gëzimit në tërheqjen e portreteve ishte shumë e dukshme që kur ishte në shkollën fillore. Gjatë asaj periudhe ai tregonte shprehjen e talenteve të tij duke bërë portrete për shokët e klasës.

Pastaj filloi të luante futboll me ekipin e të rinjve. Gjatë një barbeque të organizuar me miqtë e tij, një nga lojtarët më të mirë të ekipit të futbollit të Wolfsburg-ut tregon për t'i vizituar ato. Ai ishte shumë i impresionuar kur pa pikturat e Gëzimit që vareshin në mur dhe kërkuan të takoheshin personalisht me të. Pastaj, ai e pyeti nëse mund të nxjerrë një portret të tij me ekipin në stadium gjatë një ndeshje rutinë. Gëzimi u trondit sepse artin e tij u vlerësua më në fund nga një person shumë i rëndësishëm i komunitetit. Prej këtij momenti ai filloi të përmirësonte artin e tij nga dita në ditë dhe duke e bërë veten piktori që ai është sot.

Kur u kthye në atdheun e tij, Gëzimi filloi të garonte në konkurse të ndryshme pikture. Arti i tij u vlerësua shumë dhe Gëzimi u nderua me shumë çmime të rëndësishme. Në "Liceun Artistik" ai e zhvilloi më tej talentin e tij. Ai e përqendroi energjinë e tij në artin real, të frymëzuar nga piktorë legjendarë si Rembrand, Mikelangelo etj. Pasi mbaroi studimet në Liceun, fokusi i tij ishte të bëhej një sipërmarrës i suksesshëm duke marrë një pushim nga pikturat e tij dhe artin e tij. Një nga bizneset e tij, një bar i quajtur "The Godfather" është arsyeja që e ka bindur atë të kthehet në Tiranë dhe të kthehet në atë gjë që ai e do duke bërë më shumë, pikturë. Ai filloi të pikturojë vetë muret e shiritit. Gëzimi vendosi të sjellë "mafën italiane" si një koncept artistik. Kjo është ajo që e shtyu atë të bënte biznes dhe art në të njëjtën kohë. Klientët e barit e donin artin e tij. Kjo është arsyeja që e ka bindur atë për talentin që kishte dhe se talenti duhet të kthehet në jetë.

Gjatë kohës së lirë ai filloi të bënte portrete të klientëve në bar dhe kjo iniciativë private e shtyu Gëzimin të bënte një studio për veten e tij, në mënyrë që të pikturohej brenda shiritit. Duke qenë një anëtar i agjencisë Zvicër-Shqipëri në tregtinë ekonomike një ditë ai vizitoi presidentin e agjencisë, i cili ndodhi të ishte mik i tij në shtëpinë e tij në Durrës. Shtëpia ishte e mbushur me fotografi nga Zvicra dhe ajo që kapi syrin e Gëzimit ishte portret zyrtar i mikut të tij të pikturuar në vaj. Miku i tij ishte gjithashtu deputet i parlamentit të Zvicrës. Kjo e bëri Gëzimin të vendoste një bast me mikun e tij, në të cilin ai tha se mund të bënte një portret më të mirë se ai zyrtar. Nëse ai e fitoi bastin, miku i tij duhej t'i paguante atij dyfishin e parave që shpenzonte në portretin zyrtar. Bastja ishte e hapur. Ai filloi të vizatohej dhe prej atëherë zbuloi talentin e rrallë në stilin "hiperrealistik" të pikturës. Një stil kaq rrallë që vetëm pak njerëz në botë janë të aftë të arrijnë.

Gëzimi gjithashtu filloi të vizatonte portretin e tij si dëshmi për artin e tij. Ai varur portretin e tij në muret e barit të tij dhe ky fakt ngatërroi shumë konsumatorë. Herën e parë që e panë atë, ata mendonin se ishte një foto e marrë nga një aparat fotografik, por kur e kuptonin se ishte një pikturë, ata u bënë shumë kuriozë për të mësuar se si është bërë ky stil i pikturës. Udhëtimi i tij në stilin hiperrealistik sapo ka filluar dhe në të vërtetë ai po punon në një projekt të ri, i cili e shtyu atë shumë dhe e shtyu atë të kthejë dhimbjen e tij dhe mendimet rreth luftës është Siria në artin hiperrealist.

Viti Titulli Roli
2017 Elvis Walks Home
2016 Pit Stop Mafia Bulli
2016 Auf kurze Distanz Cop 1
2016 Longmire Sheriff
2015 Drejt Fundit Dealer 2
2015 Alarm für Cobra 11 Bodygard

Gëzim Meta tek IMDb OFFICIAL WEBSITE Showreel[lidhje e vdekur] TopChannel TV