Jump to content

Gëzim Myshketa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Immagine di https://web.archive.org/web/20161220074804/http://www.artistialbanesi.it/wp-content/uploads/2013/10/Gezim-Myshketa1.jpg.

Gëzim Myshketa është këngëtar lirik shqiptar i nivelit Bariton. Ka lindur në Durrës, (Shqipëri) me 7 korrik 1982


Gezim Myshketa është një këngëtar i njohur. I lindur në vitin 1982 në Durrës (Shqipëri), Gëzim Myshketa filloi të studiojë kanto duke rënë menjëherë në sy si një nga talentet më interesante të brezit të tij. 

Ai u diplomua me nota maksimale në Konservatorin "Arrigo Boito" në Parma, nën drejtimin e mjeshtrave Giuliano Ciannella dhe Lelio Capilupi. Vetëm 20 vjeç debuton në rolin e Figaros në "Le Nozze di Figaro" nën dirigjimin e Antonello Allemandit dhe më vonë me fituesit e konkursit ndërkombëtar Giuseppe di Stefano Trapani. Fituesi i 57- të Konkurrencës As.Li.Co 2006, ai bëri debutimin e tij si Don Giovanni dhe Leporello në Circuito Lirico Lombardo dhe Opera de Massy. Në vitin 2008 ai fitoi Konkursin Ndërkombëtar të Muzikës së Dhomës " Francesco Paolo Tosti " Ortona u bërë ylli i një turneu të suksesshëm në qytetet e mëdha të Japonisë. 

Sezonet e fundit kanë parë atë në ORPHEE et Eurydice (ndjenjave -Guide) dhe L' Elisir d' Amore në Teatro Comunale di Bologna, dhe së fundi në Opera House Romës kryer nga Bruno Campanella, Le Villi dhe Arrighetto në Teatro COCCIA Novara, Iris, Madama Butterfly, Trouble në Tahiti dhe Mary Stuart në Teatro Verdi në Trieste, The Merry veja (Danilo) në Carlo Felice Teatro në Genoa, Carmen Sferisterio e Macerata, Le Nozze di Figaro (Pika Almaviva) dhe Don Giovanni në Palm Beach, Giulio Cesare në Egitto në Bilbao, Zaira në Montpellier, Garibaldo në Rodelinda në Festivalin della Valle d' Itria, Simon Boccanegra në Teatro Massimo në Palermo. 

Ai ka bashkëpunuar me dirigjentë të tillë si: Bruno Aprea, Philippe Auguin, Frédéric Chaslin, Fasolis Diego, Will Humburg, Daniel Oren, Nello Santi dhe drejtorë të tillë si Robert Carsen, Giancarlo del Monaco, Dante Ferretti, Pierluigi Pizzi, Graham Vick. 

Kohët e fundit ai ka luajtur: Mary Queen of Scots me Toscanini Fondazione Arturo në Piacenza dhe Modena, Oroe në Semiramide në Montpellier, Danilo në The Merry veja në Verona Filarmonisë, Gianni Schicchi në Trieshtë dhe Pordenone, Le Villi në Bratislavë , Carmen në Novara, banjë dhe inconveniences teatrale dhe unë i çmendur për projektin në Opera Zyrih, Cléopatre nëSalzburg Festival, La Bohème në Trieste dhe Pordenone, Carmen (Escamillo) Arena Sferisterio, L' elisir d' amore në Massy, Festivalin Verdi Parma ishte Rolando në betejën e Legnano, ndërsa në Massy ishte Dulcamara dashuria elisir . 

Në muajt e ardhshëm do të luajë berber i Seviljes në Treviso dhe Ferrara, FALSTAFF (Ford) në Shtutgart, Lucia di Lammermoor në Marsejë, Turandot dhe Don Carlo në Toulouse, puritanët në Bratislavë .