Galeritë Serpentine

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Galeritë Serpentine janë dy galeri të artit bashkëkohor në kopshtet Kensington, parku Hyde, Londër qëndrore. E përbërë nga galeria Serpentine dhe nga galeria Serpentine Sackler, ato janë brenda pesë minutash ecje larg njëra tjetrës, të lidhura nga ura mbi lumin Serpentine nga i cili galeritë marrin emrin. Ekspozitat e tyre, arkitektura, edukimi dhe programet publike tërheqin deri në 1.2 milion vizitorë në vit. Pranimi në të dyja galeritë është falas.

Galeria Serpentine[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeria Serpentine

Galeria Serpentine u themelua në vitin 1970 dhe është e sistemuar në një ish pavjon caji të listuar në ndërtesat e Gradës II dhe të ndërtuar në vitet 1933–34 nga arkitekti J. Grey West.[1] Ndër artistë të famshëm punët e të cilëve janë ekspozuar aty janë Man Ray, Henry Moore, Jean-Michel Basquiat, Andy Warhol, Paula Rego, Bridget Riley, Allan McCollum, Anish Kapoor, Christian Boltanski, Philippe Parreno, Richard Prince, Wolfgang Tillmans, Gerhard Richter, Gustav Metzger, Damien Hirst, Jeff Koons dhe Marina Abramović. Në tokë tek hyrja e galerisë gjendet një punë e përhershmë e bërë nga Ian Hamilton Finlay në bashkëpunim me Peter Coates, që i dedikohet Dianës, Princesësh së Wells-it, ish pronares së galerisë.

Galeria Serpentine Sackler [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2013 galeria Serpentine Sackler, me një shtim të dizajnuar nga studioja Zaha Hadid Architects, u hap për publikun, duke i dhënë jetë të re objektit The Magazine, një objekt të listuar në ndërtesat e Gradës II, ish dyqan baruti i ndërtuar në vitin 1805.[2] E pozicionuar pesë minuta ecje nga galeria Serpentine përtej urës Serpentine, ajo përbëhet nga 900 metra katrorë hapësirë galerie, restorant, dyqan dhe hapësirë sociale. Restoranti i The Magazine prekë hapësirën e galerisë.

Marina Abramović në projektin "512 Hours" (2014)

Pavjonet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çdo vit që nga viti 2000 galeria Serpentine ka porositur një pavillion të përkohshëm veror nga një arkitekt me emër. Seria prezanton punën e një arkitekti ndërkombëtar apo ekipi dizajnimi që nuk ka bërë asnjë ndërtesë në Angli deri në kohën e ftesës nga galeria. Çdo pavilion përfundohet brenda gjashtë muajve dhe qëndron në oborrin e galerisë për tre muaj për tu eksploruar nga publiku. Cecil Balmond ka qenë një force kreative mbrapa programit të pavilioneve Serpentine.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Historic England.
 2. ^ Historic England.
 3. ^ Jonathan Glancey (2002-07-08). "Now you see it: Toyo Ito's pavilion in Hyde Park". London: The Guardian. Marrë më 2013-12-16. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Jonathan Glancey (2003-06-25). "Oscar Niemeyer's Serpentine pavilion". London: The Guardian. Marrë më 2013-12-16. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ ludwig abache & Carolin Hinne, letushearfromyou@0lll.com, http://www.0lll.com. "Eduardo Souto de Moura-Álvaro Siza pavilion". 0lll. Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2013. Marrë më 2013-12-16. {{cite web}}: Lidhje e jashtme në |author= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 6. ^ Steve Rose (2006-07-03). "Steve Rose on Rem Koolhaas's Serpentine Pavilion". London: The Guardian. Marrë më 2013-12-16. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Sibley, Fiona (2007-07-13). "Pavilions mushroom thanks to Hadid's magic". London: The Guardian. Marrë më 2013-12-16. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Fernando, Shehani (2007-09-04). "Olafur Eliasson pavilion". London: Guardian. Marrë më 2013-12-16. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ The Guardian: Serpentine Pavilion 2008: Frank Gehry, 22 July 2008
 10. ^ Jonathan Glancey: Sanaa unveils enchanting Serpentine pavilion in The Guardian, 2 April 2009
 11. ^ "Jean Nouvel's Serpentine gallery pavilion". London: The Guardian. 2010-07-06. Marrë më 2013-12-16. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Jonathan Glancey: Swiss-made Serpentine pavilion presents garden of tranquility in The Guardian, 27 June 2011
 13. ^ Fortnam, Joanna (29 qershor 2011). "Piet Oudolf's garden at the Serpentine Gallery pavilion". The Telegraph. Marrë më 24 maj 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "BBC News ''Ai Weiwei to create underground design for Serpentine ''". Bbc.co.uk. 2012-02-07. Marrë më 2013-12-16. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Serpentine Gallery Pavilion 2013 by Sou Fujimoto" 1 June - 20 October 2013
 16. ^ Wainwright, Oliver: "Chilean architect Smiljan Radic to design 2014 Serpentine pavilion" in The Guardian, 12 March 2014
 17. ^ Wainwright, Oliver: "Magic mushroom maze: this summer's Serpentine pavilion will be a psychedelic trip" in The Guardian, 25 March 2015
 18. ^ "Serpentine Galleries Pavilion 2016 by Bjarke Ingels" 10 June - 09 October 2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]