Garfield (personazh)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Garfield
Personazh nga Garfield
Paraqitja e parë19 qershor 1978 në Garfield
Krijuar ngaJim Davis
Luajtur ngaLorenzo Music
Bill Murray
Dubluar ngaScott Beach (1980)
Lorenzo Music (1982–2001)
Frank Welker (2007–sot)
Bill Murray (filma live)
Informacione
LlojiMace
GjiniaMashkull[1]
FamiljaJon Arbuckle (pronari)
Sonja (nëna)
Raoul (vëllai)
Odie (qeni, me të cilin shoqërohet)
Bill macja (biri jolegjitim)[2]
Ditëlindja19 qershor 1978
MiqArlene
Persnikitty
Floyd the Mouse
Penelope Pussycat
Ludlow the Sparrow
Guido and Fluffy
Pooky
Odie
Squeak the Mouse
Jon Arbuckle
ArmiqLord Dargis
Happy Chapman
Nermal (nganjëherë)
Odie (nganjëherë)
Trees
Raisins
Mondays
The mailman/shumica e qenve
Punonjësagjent pa emër
Biff (praktikant kolegji)
InteresaTë hajë
Të këqyrë TV
Ta gjuajë Odie-n nga tavolina
Të flerë
Seriali i parapëlqyerBinky the Clown
Fuqi/AftësiMund t' gëlltisë lazanjat brenda sekondave
ÇmimeShumë çmime; disa imagjinare, disa reale

Garfield është protagonisti kryesor i serisë me të njëjtin emër krijuar nga Jim Davis. Garfield potretizohet si një mace portokalli, e trashë dhe përtace. Atij i pëlqen lasanja dhe të flejë. Ai e urren ditën e hënë,[3] maçokun Nermal dhe ushtrimet.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Garfield lindi më 19 qershor 1978, në kuzhinën e Restorantit Italian të Mamma Leoni te nëna e tij dhe babai i tij pa emër. Ai e ka dashur lazanjën që nga dita e lindjes, dhe gjithnjë ka qenë ushqimi i tij i preferuar që nga ajo kohë, për dallim nga shumica e familjes së tij, madje edhe prindërit e tij, të cilët ishin prezentë të zjarrtë "mousers". Pronari i restorantit të Restorantit Italian të Mamma Leoni duhej të zgjidhte midis mbajtjes së Garfield ose mbylljes së restorantit të tij për shkak të mungesës së makaronave, kështu që Garfield u shit në një dyqan manar. Në të njëjtën ditë me lindjen e tij, Jon Arbuckle erdhi në dyqan të kafshëve shtëpiake dhe iu desh të zgjidhte midis Garfield, një iguana dhe një shkëmb manar.

Paraqitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me kalimin e viteve, pamja e Garfield ka ndryshuar shumë. Në dy vitet e para të comic strip, ai dukej më shumë si një mace e vërtetë Exotic Shorthair dhe ishte më e fortë. Me kalimin e kohës, Garfield filloi të marrë më të vogla dhe më pak i trashë. Ai gjithashtu filloi të fitonte më shumë tendenca njerëzore siç është ecja në dy këmbë (më parë ka ecur në të katër anët) por ka qëndruar i heshtur për pjesën tjetër të comic strip. Ai gjithashtu ka katër gishtërinj në këmbë. Megjithë ndryshimet, Garfield ka mbetur gjithmonë një mace portokalli ndër vite.

Aftësia e të folurit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë gjithë ekskluzivitetit, Garfield është i njohur për posedimin e monologjeve të brendshëm që shndërrohen në tekst përmes flluskave të mendimit. Në epokën e Lorenzo Music, goja e tij ishte gjithnjë e mbyllur, pasi vërtetohet se ai dhe kafshët e tjera nuk mund të flasin. Përkundër kësaj, ai duket se komunikon me Jon përmes një lloj lidhjeje telepatike.

Asnjëherë nuk është e qartë nëse njerëzit mund ta kuptojnë atë që po thotë Garfield. Ndonjëherë, duket se njerëzit mund të dëgjojnë mendimet e tij dhe Garfield mund t'i porosisë gjërat në telefon pa shqetësime, por Garfield gjithmonë vendos aftësinë e tij për të folur.

Duke filluar me filmat live-action, goja e Garfield tani lëviz kur ai ka dialog, duke e bërë pak më të vështirë të tregojë nëse ai mund të flasë apo jo.

Në "The Garfield Show", Garfield është portretizuar me një gojë lëvizëse. Pavarësisht kësaj, Jon zakonisht nuk është në gjendje të dëgjojë dialogun e tij.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Garfield është një mace mbipeshë antropomorfe me një mbishkrim portokalli, e shënuar për dembelizmin e tij të pastër, sarkazëm, arrogancë, egoizëm dhe pasion të fortë për ushqimin, veçanërisht lazanjat dhe format më të mëdha të ushqimeve të bëra nga mielli. Ai nuk i pëlqen rrushin e thatë dhe (nganjëherë) picën e ankoruar.

Shpesh gjatë gjithë comic strip, pesha e Garfield ka qenë e argëtuar si një objekt talljeje, shpesh nga shkalla elektronike që ai përdor për të peshuar veten e tij. Garfield zakonisht nuk merret me fyerje ose komanda nga shkalla e bisedës RX-2 (ose dikush tjetër) shumë mirë, dhe normalisht do t'u përgjigjet vërejtjeve të tilla ose me një koment të dobishëm dhe / ose kthim ose ndonjë lloj kërcënimi të dhunës, pavarësisht nga fakti që personazhi komunikon vetëm përmes flluskave të mendimit.

Garfield jeton me pronarin e tij të ngathët, të pakëndshëm shoqëror Jon Arbuckle dhe qenin e tij të zbehtë, Odie, dhe merr kënaqësi nga satirikisht duke tallur me veprimet marrëzira të kryera nga të dy ata. Garfield duket se e neverit intensivisht Odie (siç padyshim pritet nga urrejtja e zakonshme e supozuar nga macet dhe qentë) dhe buron gëzim nga shkaktimi i tij dëm fizik ose fyerja e tij si përplasja e tij nga tavolinat, rrallë duke treguar empati për qenin policie. Megjithëse Odie nuk tregon ndonjë armiqësi ndaj Garfield dhe kurrë nuk do t'i shkaktonte dëm atij (megjithëse Odie bën herë pas here Garfield dhe e ka bërë qejfin me peshën e tij dhe së fundmi moshën e tij), Garfield e përbuz atë megjithëkëtë dhe është i përshtatshëm për të bërë komente të vrazhda dhe të shijshme bazuar në mungesën e inteligjencës së shfaqur nga Odie, megjithëse nganjëherë nuk është plotësisht e qartë nëse Odie në të vërtetë është budalla apo jo. Odie nuk është objektivi i vetëm i gënjeshtrave të Garfield; ai shpesh fyen dhe tallet me Jon, si dhe për sjelljen e tij të lezetshme dhe jopopullaritetin me gratë, së bashku me sensin e tij të pazakontë dhe eksentrik.

Pavarësisht egoizmit të tij dhe dembelizmit të tij të ngushtë, Garfield e do edhe Odie dhe Jon, por edhe arushin e tij të dashur, Pooky, i cili shpesh shihet në krahët e Garfield ose afër tij.

The Garfield Show, ndërsa Garfield ende ruan tiparet e tij të nënshkrimit, ai është dukshëm më i dhembshur ndaj miqve të tij.

Zakonet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Garfield dhe Jon[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërsa Garfield e do pronarin e tij Jon, kjo nuk e ndalon atë të bërit rreng mbi të, si dhe akte të tjera të gabuara.

Duke qenë ngrënësi i ngulët i tij, Garfield ha shpesh ushqimin e Jon kur nuk po ai nuk shikon. Edhe kur Jon është në roje, Garfield arrin të marrë ushqimin e tij në mënyra të tjera, më të zgjuara, të tilla si prerja e vrimave nëpër tryezë. Herë të tjera, kur Jon përpiqet të krijojë një armëpushim me Garfield për ta ndaluar atë të hante ushqimin e tij, Garfield shpesh injoron ofertat e Jonit dhe ha ushqimin e tij. Shpesh herë, Garfield madje merr ushqimin e Jonit dhe e shton atë në ushqimin e tij për mace. Përveç kësaj, Jon shpesh paguan çmime për veprime të këqia të Garfield ndaj njerëzve tjerë dhe shpesh merr thirrje ankesash nga fqinjët.

Garfield dhe Odie[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Garfield shpesh ngacmon Odie. Garfield kënaqet duke e shkelmuar Odie jashtë tryezës kur nuk shikon, ose të mashtrojë Odie në kryerjen e një veprimi tepër marrëzie, si ndjekja e objekteve jo-ekzistente ose marrja e tij për të ndjekur bishtin rreth e rrotull në qarqe pa fund.

Garfield dhe Merimangat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Garfield shpesh bie në kontakt me merimangat; kjo pothuajse gjithmonë rezulton që ata të zhyten me një gazetë të mbështjellë ose të shkelur në këmbë. Kjo është shpesh rezultat i merimangës duke fyer Garfield, qoftë ajo të jetë mbi peshën e tij, pleqërinë e tij (zakonisht rreth ditëlindjeve të ardhshme të Garfield), jetën e tij në përgjithësi, apo ndonjë gjë tjetër. Herë të tjera, është thjesht një veprim që vjen nga urrejtja e përgjithshme e Garfield ndaj merimangave.

Atij i pëlqen të ha farat dhe llojet e tjera të luleve. Liz dikur tha se arsyeja pse Garfield ha bimët e shtëpisë së Jonit është për shkak të faktit se ai është aq shumë jashtë formës, saqë bimët janë një nga gjërat e pakta që i kapin lehtë. Disa comic strip shfaqin lule të zakonshme që flasin me njëra-tjetrën, vetëm për t’u ngrënë nga Garfield në fund.

Përveç që shkelmon Odie jashtë tryezës, kur është jashtë, Garfield gëzon ngacmimin e qenve të tjerë; ato zakonisht janë të lidhura me zinxhirë ose më të vogla se Garfield. Garfield ndonjëherë ndiqet/lëndohet nga qentë kur zinxhiri/litari i tyre zgjidhet ose ndoshta qentë nuk duken të vogël siç duket. Atij gjithashtu i pëlqen ta mundojë Herman Post, postierin, por Herman herë pas here merr të qeshurën e fundit. Ai bën rreng me Jon, siç është kur Garfield e zgjon atë duke kërcyer mbi stomakun e tij, duke mbajtur një maskë të frikshme ose duke e afruar shtratin e tij afër dritares, duke frikësuar Jon e shumë metoda tjerë.

Viktima tjetër e preferuar e Garfield për shaka është zonja Feeny. Ai i pëlqen të bëj rreng dhe të abuzoj qenin e saj të vogël. Kjo e bën atë të urrejë Garfieldin, duke dërguar shpesh letra kërcënuese për të. Ajo shkon në gjatësi të mëdha për ta provuar dhe për ta mbajtur jashtë kopshtit të saj, shpesh, pa asnjë dobi.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zëri i Garfield bëhet nga:

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Garfield's a boy … right? How a cartoon cat's gender identity launched a Wikipedia war". The Washington Post (në anglisht). 1 mars 2017. Marrë më 18 qershor 2017. Stampa:-'Garfield is male,' Davis told The Washington Post on Tuesday. 'He has a girlfriend, Arlene.'
  2. ^ Bloom County, December 29, 2015
  3. ^ "Jim Davis Explains Why Garfield Loves Lasagna and Hates Mondays and Why People Love Garfield" (në anglisht). huffpost.com. 11 mars 2014.