Gary McKinnon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gary McKinnon, i njohur për sulme kompjuterike

Gary McKinnon, lindur më 10 shkurt 1966, është një administrator dhe haker i sistemeve skoceze i cili u akuzua në 2002 për kryerjen e sulmit më të madh kompjuterik ushtarak të të gjitha kohërave. Më 16 tetor 2012, pas një seri procedurash ligjore në Britani, Sekretarja e Brendshme Theresa May bllokoi ekstradimin në Shtetet e Bashkuara.

ShBA e deklaroi atë si hacker-in më të madh të sistemeve ushtarake. Ai ka thyer sistemin e sigurisë së NASA-s dhe Pentagonit. Kjo e bëri atë hacker-in më të famshëm për qeverinë amerikane dhe kjo gjithshtu i dha famë atij edhe në komunitetin e hacker-ave. Gjithashtu, kjo i dha atij edhe 70 vjet burgim pa mundësi aksesi me internetin. Dëmi i tij në aksesin ilegal të 97 kompjuterave shkoi në 700’000 $ në ekonominë e shtetit.

Krimi i dyshuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

McKinnon u akuzua për hakerim në nëntëdhjetë e shtatë kompjuterë të Shteteve të Bashkuara dhe kompjuterë të NASA-s për një periudhë trembëdhjetë muaj midis shkurtit 2001 dhe mars 2002, duke përdorur emrin 'Solo'. Autoritetet amerikane deklaruan se ai fshiu skedarët  nga sistemet operative, të cilat mbyllën rrjetin e Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara të Qarkut në Uashington prej dy mijë kompjuterësh për njëzet e katër orë. McKinnon gjithashtu postoi një njoftim në faqen e internetit të ushtrisë: "Siguria jote është broçkull". Pas sulmeve të 11 shtatorit në 2001, ai fshiu regjistrat e armëve në Stacionin e Armëve Detare Earle, duke e bërë rrjetin e tij prej treqind kompjuterave, municione jo funksionale dhe paralizuese që furnizojnë Flotën Atlantike të Marinës amerikane. Ndërsa nuk e pranoi se ajo përbënte prova të shkatërrimit, McKinnon e pranoi duke lënë një kërcënim në një kompjuter.

"Politika e jashtme amerikane është njëlloj me terrorizmin e sponsorizuar nga qeveria këto ditë ... Nuk ishte gabim që pati një qëndrim të madh sigurie në 11 shtator të vitit të kaluar ... Unë jam SOLO. Do të vazhdoj të shkëputem në nivelet më të larta ... [1]

Deklaratat për media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

McKinnon ka pranuar në shumë deklarata publike se ai ka marrë qasje të paautorizuar në sistemet kompjuterike në Shtetet e Bashkuara, përfshirë ato të përmendura në aktakuzën e Shteteve të Bashkuara. Në një intervistë në programin e Klikimeve të BBC-së, McKinnon deklaroi se ai ishte në gjendje të futej në rrjetet e ushtrisë thjesht duke përdorur një skenar të Perl që kërkonte fjalëkalime boshe; me fjalë të tjera, raporti i tij sugjeron që kishte kompjutera në këto rrjete me fjalëkalime të paracaktuar aktive.

Arrestimi dhe procedurat ligjore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

McKinnon u intervistua për herë të parë nga policia më 19 mars 2002. Pas kësaj interviste, kompjuteri i tij u kap nga autoritetet. Ai u intervistua përsëri në 8 gusht 2002, këtë herë nga Njësia Kombëtare e Krimeve të Hi-Teknikës në Mbretërinë e Bashkuar. Në nëntor 2002, McKinnon u padit nga një juri federale e madhe në Qarkun Lindor të Virxhinisë. Aktakuza përmbante shtatë akuza të krimit të lidhura me kompjuterin, secila prej të cilave kishte një dënim të mundshëm dhjetë vjet burg.

Qeveria britanike bllokon ekstradimin Më 16 tetor 2012, sekretarja e Brendshme Theresa May njoftoi në Dhomën e Komunave se ekstradimi ishte bllokuar, duke thënë se: " Z. McKinnon është akuzuar për krime të rënda. Por gjithashtu nuk ka dyshim se ai është i sëmurë rëndë [...] Ai ka sindromën Asperger, dhe vuan nga sëmundje depresive. Ekstradimi i z. McKinnon do të shkaktonte një rrezik të lartë, ku ai mund t'i jepte fund jetës së tij, ku një vendim i tillë për ekstradimin do të ishte i papajtueshëm me të drejtat e njeriut..." Ajo deklaroi se Drejtori i Prokurorive Publike do të përcaktonte nëse McKinnon duhet të përballej me gjyq para një gjykate britanike. Më 14 dhjetor, DPP, Keir Starmer, njoftoi se McKinnon nuk do të ndiqej penalisht në Mbretërinë e Bashkuar, për shkak të vështirësive të përfshira në ngritjen e një çështje kundër tij kur provat ishin në Shtetet e Bashkuara.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "High Court judgment". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)