Theresa May

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Theresa May
Theresa May UK Home Office.jpg
Kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar
13 korrik 2016 – Në detyrë
Paraardhësi: David Cameron
Kryetare e Partisë Konservatore
11 korrik 2016 – Në detyrë
Paraardhësi: David Cameron
Të dhënat personale
Lindi më: 1 tetor 1956
Lindi në: Eastbourne, Angli, Mbretëria e Bashkuar
Profesioni: Politikane
Shkolla e kryer: Universiteti i Oksfordit,Gjeografi
Partia politike: Partia Konservatore
Bashkëshorti Philip May (m.1980)
Feja: Anglicanism
Theresa May


Theresa Mary May (lindi më 1 tetor 1956) është kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar dhe kryetare e partisë konservatore. Ajo u bë kryetare e partisë konservatore më 11 korrik dhe u emërua si kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar më 13 korrik 2016.

Jeta personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Theresa May u martua me Philip May që nga viti 1980, ata nuk kanë fëmijë. Theresa ka thënë se kjo është për shkaqe shëndetësore që nuk kanë fëmijë. Ajo është anëtare e kishës anglikane. Ajo është vajza e priftit Hubert Brasier. Theresa ka thënë: "Besimi krishter është pjesa ime. Tregon se kush jam unë dhe si i afrojë gjërat".

Theresa ishte e diagnozuar me diabetëllojit 1 në nëntor të vitit 2012. Ajo u trajtua me insulinë.[1]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Theresa May: "Type 1 doesn't change what you can do"". Diabetes.org.uk. 7 November 2014. Marrë më 4 July 2016.