Theresa May

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Theresa May
Theresa May (2016).jpg
Kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar
13 korrik 201624 korrik 2019
Paraardhësi: David Cameron
Pasardhësi: Boris Johnson
Kryetare e Partisë Konservatore
11 korrik 201623 korrik 2019
Paraardhësi: David Cameron
Pasardhësi: Boris Johnson
Të dhënat personale
Lindi më: 1 tetor 1956
Lindi në: Eastbourne, Angli, Mbretëria e Bashkuar
Profesioni: Politikane
Shkolla e kryer: Universiteti i Oksfordit,Gjeografi
Partia politike: Partia Konservatore
Bashkëshorti Philip May (m.1980)
Feja: Anglicanism
Theresa May

Theresa Mary May (lindur më 1 tetor 1956) është një politikane britanike e cila shërbeu si kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar dhe kryetare e Partisë Konservatore nga viti 2016 e deri në 2019.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Theresa May u martua me Philip May që nga viti 1980, ata nuk kanë fëmijë. Theresa ka thënë se kjo është për shkaqe shëndetësore që nuk kanë fëmijë. Ajo është anëtare e kishës anglikane. Ajo është vajza e priftit Hubert Brasier. Theresa ka thënë: "Besimi krishter është pjesa ime. Tregon se kush jam unë dhe si i afrojë gjërat".

Theresa ishte e diagnozuar me diabetëllojit 1 në nëntor të vitit 2012. Ajo u trajtua me insulinë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Theresa May: "Type 1 doesn't change what you can do"". Diabetes.org.uk. 7 nëntor 2014. Marrë më 4 korrik 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)