Gaslighting

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ingrid Bergman në filmin e vitit 1944 Gaslight.

Gaslighting ose gas-lighting është një formë e abuzimit mendor në të cilën një viktimë manipulohet që të dyshojnë në kujtesën, përceptimin, dhe gjendjen mendore të tij.[1][2] Rastet mund të shkojnë nga mohimi i abuzuesit se incidentet e mëparshme abuzive kanë ndodhur ndonjëherë, e deri në skenimin e ngjarjeve të çuditshme nga abuzuesi me qëllim që të çorientojë viktimën.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Oxford Dictionary definition of 'gaslighting'". Oxford Dictionaries. Oxford University Press. Marrë më 20 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Dorpat, T.L. (1994). "On the double whammy and gaslighting". Psychoanalysis & Psychotherapy. 11 (1): 91–96. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Closed access

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]