Jump to content

Gas-maska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Gazmaska)
Një maskë polake me gaz MUA, e përdorur në vitet 1970 dhe 1980

Gas maska është një maskë që përdoret për të mbrojtur veshësin nga thithja e ndotësve të ajrit dhe gazrave toksikë. Maska formon një mbulesë të mbyllur mbi hundë dhe gojë, por gjithashtu mund të mbulojë sytë dhe indet e tjera të ndjeshme (të buta) të fytyrës. Shumica e maskave të gazit janë respiratorë, megjithëse fjala maskë gazi shpesh përdoret për t'iu referuar pajisjeve ushtarake (p.sh. maskë mbrojtëse në terren). Maska e gazit mbron vetëm përdoruesin nga tretja, thithja dhe kontakti përmes syve (shumë agjentë ndikojnë përmes kontaktit me sy). Filtrat më të kombinuar të maskave të gazit do të zgjasin rreth 8 orë në një situatë kimike biologjike bërthamore (NBC). Filtrat specifikë kimikë mund të zgjasin deri në 20 orë në një situatë NBC.

Materialet toksike të ajrit mund të jenë të gazta (për shembull, gazi i mustardës dhe gazi i klorit ) ose grimcave (siç janë agjentët biologjikë ). Shumë gas maska përfshijnë mbrojtjen nga të dy llojet. Gas maska përdoret për tu mbrojtur kundër tymrave të saldimit, kundër asbestit ose grimcave të tjera të rrezikshme, dhe në industrinë kimike kur merren me materiale të rrezikshme, si në bërjen e riparimeve të pajisjeve që rrjedhin ose pastrohen pas derdhjeve; punëtorët zakonisht pajisen me gas maska si një masë paraprake kundër rrjedhjeve.

Gjatë demonstratave dhe protestave ku gazi lotsjellës ose gazi CS përdoret nga policia gjatë trazirave, gas maska zakonisht përdoret si nga policia ashtu edhe nga demonstruesit. Përveç shërbimit të qëllimeve të tyre funksionale, gas maskat përdoren gjithashtu si emblema në muzikën industriale. [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10][11][12][13]

Ushtarët gjermanë me maska gazi, 1915

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Popular Mechanics". January 1984. p. 163
 2. ^ Donald Routledge Hill, "Mechanical Engineering in the Medieval Near East", Scientific American, May 1991, pp. 64–69. (cf. Donald Routledge Hill, Mechanical Engineering Arkivuar 25 dhjetor 2007 tek Wayback Machine[verifiko burimin])
 3. ^ Young, M. J. L. (1990). The Cambridge history of Arabic literature. Cambridge University Press. fq. 264. ISBN 0-521-32763-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Passhkrimi (lidhja)
 4. ^ Von Humboldt, Alexander (1799). Ueber die unterirdischen Gasarten und die Mittel, ihren Nachtheil zu vermindern: Ein Beytrag zur Physik der praktischen Bergbaukunde. Braunschweig, Friedrich Vieweg. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "The invention of the gas mask". Ian Taggart. Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2013. Marrë më 26 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Drobnicki, John A.; Asaro, Richard (2001). "Historical Fabrications on the Internet". përmbledhur nga Su, Di (red.). Evolution in Reference and Information Services: The Impact of the Internet. Binghamton, New York: Haworth Information Press. fq. 144. ISBN 978-0-7890-1723-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Lewis P". United States Patent and Trademark office. Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2013. Marrë më 26 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Alvin K. Benson (2010). Inventors and inventions. Salem Press. ISBN 978-1-58765-526-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ The Environment and Its Effect Upon Man: Symposium Held at Harvard School of Public Health, August 24-August 29, 1936, as Part of Harvard University Tercentenary Celebration, 1636-1936. Harvard School of Public Health. 1937. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Jr, Henry Louis Gates; Higginbotham, Evelyn Brooks (2004-04-29). African American Lives (në anglisht). Oxford University Press. ISBN 9780199882861. By World War I, Morgan had modified the mask to carry its own air supply, creating the first gas mask, which by 1917 was standard equipment for the U.S. Army.
 11. ^ "Garrett Augustus Morgan". PBS Who Made America?. He sold the hoods to the U.S. Navy, and the Army used them in World War I. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Morgan, Garrett 1877–1963". Encyclopedia.com Contemporary Black Biography. Morgan would later perfect his "breathing device" into a gas mask that was used extensively in World War I. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Garrett Morgan Biography". Biography.com People. Morgan's breathing device became the prototype and precursor for the gas masks used during World War I, protecting soldiers from toxic gas used in warfare. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Chemical Warfare Agents: Toxicology and Treatment, 2007 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • British Military Respirators and Anti-Gas Equipment of the Two World Wars, 2015 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)