Geoffrey Chaucer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Geoffrey Chaucer
Portrait of Chaucer from the 17th century.
U lind nërr. 1343 Londër, Angli
Vdiq25 tetor 1400 (56–57 vjeçar)
Westminster Abbey, Londër
Kombësiaanglez
Profesionishkrimtar, poet, filozof, burokrat, diplomat
Bashkëshorti/jaPhilippa Roet
FëmijëElizabeth Chaucer
Thomas Chaucer
Prind/ërJohn Chaucer

Geoffrey Chaucer ( /ˈɔːsər/; rr. 1343 – 25 tetor 1400), i njohur si Babai i Letërsisë Angleze, gjërësisht konsiderohet si poeti më i madh Anglez i Mesjetës dhe është poeti i parë që u varros në Këndin e poetëveWestminster Abbey.

Ai arriti famë gjatë jetës së tij si një autor, filozof, alkimist dhe astronom, kompozoi një traktat shkencor në astrolab për djalin e tij dhjetë-vjeçar Lewis, Chaucer-i gjithashtu ruajti një karrierë aktive në shërbimin civil si një burokrat, oborrtar dhe diplomat. Ndër veprat e tij të shumta, të cilat përfshijnë The Book of the Duchess (Libri i dukeshës), House of Fame (Shtëpia e famës), Legend of Good Women (Legjenda e Grave të Mira) dheTroilus and Criseyde (Troilus dhe Criseyde), ai është më mirë sot është i njohur për The Canterbury Tales (Tregimet e Canterbury).

Chaucer ishte një figurë e rëndësishme në zhvillimin e e legjitimitetit të gjuhës amtare, anglishtes së mesme, në një kohë kur gjuhët dominuese letrare në Angli ishin frëngjishtja dhe latinishtja.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Chaucer: Life-Records, Martin M. Crow dhe Clair C. Olsen. (1966)
  • Hopper, Vincent Foster, Chaucer's Canterbury Tales (Selected): An Interlinear Translation, Barron's Educational Series, 1970, ISBN 0-8120-0039-0
  • Morley, Henry, A first sketch of English literature, Cassell & Co., 1883, nga Univerziteti i Harvardit
  • Skeat, W.W., The Complete Works of Geoffrey Chaucer. Oxford: Clarendon Press, 1899.
  • Speirs, John, "Chaucer the Maker", Londër: Faber dhe Faber, 1951
  • The Riverside Chaucer, pub. 3të Houghton-Mifflin, 1987 ISBN 0-395-29031-7
  • Ward, Adolphus W. (1907). "Chaucer". Edinburgh: R. & R. Clark, LtdStampa:Inconsistent citations {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Passhkrimi (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]