Georga Akropolita

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Georga Akropolita autor bizantinë i cili jetoi në shekullin XI.

Akropolita në shkrimet e tija gjithë vendin përqark Shqipërisë e quanë Arvanon.[1]

Burimi i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Avni K. Këpuska, "QENËSIA E TERRITORIT DHE E KUFIJVE ETNIKË AUTOKTONË TË KOSOVËS", fq.36, botimi i tretë, Prishtinë 2004