George Soros

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
George Soros

George Soros (shqip: Xhorxh Soros) (12 gusht 1930, Budapest, Hungari) është një biznesmen amerikan i rreshtuar politikisht dhe ekonomikisht me të majtën amerikane, duke financuar media propagandistike [1], organizata dhe kandidatë presidencialë si Hillary Clinton dhe Barack Obama. .[2][3]

Soros është një ndër njerëzit më të pasur të botës, me një pasuri që shkon mbi 8 bilionë dollarë, pjesërisht e ndërtuar falë spekulimeve monetare dhe lidhjeve të tij me politikën.[3][4][5]

Emri i lindjes së George Soros-it është György Schwartz, emri nga familja që u ndryshua në vitin 1936 në Soros për të shmangur antisemitizmin. Soros ka deklaruar se ai “u rrit në një shtëpi hebre anti-semite” dhe se prindërit e tij ndiheshin “jo komod me rrënjët e veta fetare” duke u konvertuar në njëfarë "kozmopolitanizmi" dhe duke parë hebrenjtë të vriteshin..[6] George Soros është një ateist.[7]

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Vitet e hershme[redakto | redakto tekstin burimor]

Xhorxh Soros lindi në Budapest të Hungarisë, më 12 gusht 1930. Në autobiografinë e vet, të titulluar Soron on Soros (Soros mbi Soros-in), ai përshkruan sesi si adoleshent ndihmoi në transportimin e pasurive të vjedhura të burrave, grave dhe fëmijëve hebre nga Hungaria, pasi grumbulloheshin dhe transportoheshin në kampet e vdekjes. Ai deklaron se kjo gjë nuk e ka shqetësuar kurrë, dhe nuk e shqetëson as edhe sot. Ai nuk ka keqardhje për veprimet e veta.[5]

Ai i mbijetoi pushtimit nazist sepse ishte anetar i Keshillit Ebre qe kishin krijuar nazistet per te fshehur krimet kundr brenjve dhe i ati punonte ne Ministrine Bujqesise, fakt qe e ka bere gjithmone te dyshimte historine e Xhorxh Sorosit per brenjte kudo ne bote.

Jeta në Londër[redakto | redakto tekstin burimor]

Ulargua prej Hungarisë në vitin 1947 për në Angli, ku u diplomua në shkollën Ekonomike të Londrës. Gjatë studimeve në këtë shkollë, ai u njoh me punën e filozofit Karl Popper.

Jeta në Amerikë[redakto | redakto tekstin burimor]

Në vitin 1956 George Soros u vendos në Shtetet e Bashkuara, ku nisi të grumbullojë pasuri të madhe, nëpërmjet një fondi investimesh ndërkombëtar, të themeluar dhe të drejtuar prej tij. Sot ai është kryetari i “Soros Fund Management LLC”.[Cito burimet]

Soros ka qenë aktiv si filantropist që prej vitit 1979 kur krijon në Nju Jork Fondin e Shoqërisë së Hapur dhe nis themelimin e Fondacioneve Lokale të Shoqërisë së Hapur fillimisht në Hungari (1984) pastaj në Bashkimin Sovjetik (1987). Sot rrjeti i fondacioneve shtrihet në mëse 30 vende duke përfshirë edhe Mongolinë, Haitin, Guatemalën, Afrikën e Jugut dhe SHBA. Këto fondacione ndihmojnë në ndërtimin e infrastrukturës dhe institucioneve të një Shoqërie të Hapur nëpërmjet mbështetjes së një sërë programesh rajonale dhe lokale me ide të majta në fushën e arsimit, kulturës, shëndetësisë, medias, botimeve, etj.

Në vitin 1969 krijon Fondin e Investimeve (Quantum Fund).[Cito burimet]

Xhorxh Soros është autor edhe i një vargu librash si: Alkimia e Financave(1987), Hapja e Sistemit Sovjetik(1990), Duke Garantuar Demokracinë(1991) dhe autobiografinë Sorosi për Sorosin: Të zotërosh situatat (1995), Kriza e Kapitalizmit Global(1999).

Xhorxh Soros mban mjaft tituj nderi e çmime të dhëna nga qendra akademike të mirënjohura si New School for Social Research (New York) dhe Universiteti i Oksfordit më 1980, nga Universiteti Ekonomik i Budapesit dhe Universiteti i Yales në SHBA më 1991. Më 1995, Universiteti i Bolonjës i akordoi çmimin më të lartë të tij, Doktor Honoris Causa, për nxitjen e Shoqërisë së Hapur nëpër botë. [Cito burimet] Në shtator të vitit 1999, Presidenti i Republikës së Shqipërisë Rexhep Mejdani, i akordoi Xhorxh Sorosit për kontributin e tij në nxitjen e vlerave të shoqërisë së hapur në Shqipëri urdhërin "Gjergj Kastrioti Skënderbeu".[Cito burimet]

Influenca politike[redakto | redakto tekstin burimor]

Zgjedhjet presidenciale amerikane, 2004[redakto | redakto tekstin burimor]

Zgjedhjet presidenciale amerikane, 2008[redakto | redakto tekstin burimor]

Soros dhe Obama[redakto | redakto tekstin burimor]

Soros, sikundër edhe administrata Obama duke përdorur pretekstin e krizës, ka financuar me para të taksapaguesve amerikanë grupe mediatike të majta që nga ana e tyre shpienë përpara politika të majta, për më tepër duke bërë propagandë për vet administratën Obama dhe politikat e tij centralizuese dhe anti-liri. [1]

Pasuria ekonomike[redakto | redakto tekstin burimor]

Soros është një ndër njerëzit më të pasur të botës, me një pasuri që shkon mbi 8 bilionë dollarë, pjesërisht e ndërtuar falë spekulimeve monetare dhe lidhjeve të tij me politikën.[3][4][5]

Ndikimi në Shqipëri[redakto | redakto tekstin burimor]

Në Shqipëri, në vitin 1997, George Soros, themeloi dhe mbështeti gazetën Koha Jonë, e cila lëshonte thirrje të njëpasnjëshme për ngritje kundër qeverisë së asokohshme Berisha, duke inkurajuar një grup komunistësh dhe Partinë Socialiste të realizonin një grusht shteti, duke rrëzuar kështu një qeveri të moderuar (për vendin dhe për kohën).[8][9]

Organizatat në Shqipëri[redakto | redakto tekstin burimor]

Citime[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Pengesa kryesore drejtë një bote të drejtë dhe të qëndrueshme janë Shtetet e Bashkuara - George Soros

Referenca dhe shënime[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ a b Soros Backed Marxist Media Group Got $364 Mil from US, Vizituar më 12 shtator 2014
  2. ^ Individuals: George Soros SOROS and OBAMA: Quiet Partnership and Shared Agendas
  3. ^ a b c CanadaFreePress 17.04.2012: Obama Stimulus Dollars Funded Soros Empire, Billionaire “philanthropist” George Soros expanded his U.S.-based empire by using funds from the American Recovery and Reinvestment Act of 2009
  4. ^ a b DailyMail Man who broke the Bank of England, George Soros, Vizituar më 12 shtator 2014
  5. ^ a b c American Thinker:Soros the Guiltless, Vizituar më 12 shtator 2014
  6. ^ George Soros, Nazi Obsessive, Vizituar më 12 shtator 2014
  7. ^ GeorgeSoros.com: George Soros Religion, Vizituar më 12 shtator 2014
  8. ^ Un direttore amico di Soros e una redazione nel mirino , Corriere della Sera, Pagina 2 (30 giugno 1997)
  9. ^ Tony Does Tirana, Vizituar më 12 shtator 2014