Georges Arvanitas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Georges Arvanitas (Marsejë, 13 korrik 1931 - Paris, † 25 shtator 2005) ka qenë një muzikant dhe pianist jazz francez.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindi në Marsejë në gjirin e një familjeje emigrante arvanitase greke nga Stambolli. Studjoi piano që kur ishte katër vjeç, më pas kur u bë 18 iu përkushtua jazz-it[1].

Diskografia e përzgjedhur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • « Georges Arvanitas trio in concert » - Futura Ger 11 (1969)
 • « Space ballad » (1970)
 • « Les classiques du jazz » (1970)
 • « Ambiance Musique Luis Conti » (1971)
 • « Brigitte Fontaine » (1972)
 • « Douce ambiance » (1972)
 • « Porgy and Bess » (1973)
 • « Live again » - Futura Ger 38-39 (1973)
 • « Anniversary » (1976)
 • « I like it cool » (1976)
 • « Feeling jazzy » (1977)
 • « Swing again » (1978)
 • « The hound of music" (1978)
 • « Round about midnight » (1985)
 • « Qu'est-ce qu'on joue ? » (1986)
 • « Quartet » (1987)
 • « Orgue Hammond » (1988)
 • « Bird of paradise » (1988)
 • « One night for 3 pianos » (1989)
 • « A alors » (1990)
 • « Georges Arvanitas plays George Gershwin » (1993)
 • « Georges Arvanitas plays… Duke Ellington » (1993)
 • « Live » (1993)
 • « Rencontre » (1997)
 • « My favorite piano songs » (1997)
 • « Little Florence » (2000)

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ George Arvanitas" (nekrologjia)Daily Telegraph, October 6, 2005.

Lidhje ne web[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]