Gerti Bogdani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gerti Bogdani
Gb-pasport-photo.jpg
Deputet i Kuvendit të Shqipërisë
2009 – Vazhdon
Sekretar i Marredhenieve me Jashte i PD
2007 – Vazhdon
Paraardhësi: Besnik Mustafaj
Kryetar i FRPD
20092015
Paraardhësi: Sokol Olldashi
Pasardhësi: Belind Këlliçi
Kryetar i Njesise 10 - Tirane
20072009
Të dhënat personale
Lindi më: 7 korrik 1980
Lindi në: Tiranë
Kombësia: Shqiptar
Profesioni: Politikan
Partia politike: Partia Demokratike
Bashkëshortja Edlira Cepani
Fëmijë Ajra Bogdani

Gerti Bogdani (lindur më 7 korrik 1980Tiranë) deputet i Partisë DemokratikeKuvendin e Shqipërisë.

Pasi mbaroi shkollën e mesme “Harry Fultz”, me rezultate të shkëlqyera dhe ‘Medalje Ari’, Gerti Bogdani vijoi studimet e larta në Universitetin Politeknik të New York-ut, ku diplomohet me ‘Nderimet më të Larta’ (Summa Cum Laude), duke u shpallur edhe fitues i Outstanding Graduate Award - ‘Medalje Ari’.[1]

Rikthehet më pas në Shqipëri, duke e filluar karrierën e tij profesionale në fushën akademike në Universitetin e New Yorkut –Tiranë. Ai është themelues dhe drejtues i Rrjetit të Studentëve Shqiptarë në Botë.

Karrierën politike e fillon në vitin 2007, ai kandidon me Partinë Demokratike për Kryetar të Njësisë Bashkiake nr. 10 Tiranë, garë të cilën e fiton. Gjate kesaj kohe ai vazhdon edhe aktivitetin si zëdhënësit politik i PD. Në vitin 2009, Gerti Bogdani, kandidon në Zgjedhjet Parlamentare të 28 qershorit 2009, dhe zgjidhet deputeti më i ri në Kuvendin e Shqipërisë. Nga viti 2009 e në vijim, ai vazhdon aktivitetin e tij si Kryetari i Forumit Rinor të Partisë Demokratike.

Në vitin 2011 ai zgjidhet zv/president i "Bashkimit Ndërkombëtar të të Rinjve Demokratë" (International Young Democrat Union - IYDU) e me pas në janar të vitit 2012 nën/Kryetar. Ne shtator 2015 ai zgjidhet Kryetar i IYDU, ne Kongresin e zhvilluar ne Lisbone te Portugalise, duke u bërë kështu politikani i parë shqiptar që mban një post kaq të lartë në një organizatë ndërkombëtare.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e deputetëve të Legjislaturës VIII të Kuvendit të Shqipërisë

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 11 nëntor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 tetor 2019. Marrë më 11 nëntor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)