Jump to content

Giorgi Gocholeishvili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Giorgi Gocholeishvili
Të dhënat vetjake
Emri i plotëGiorgi Gocholeishvili
DatëlindjaGabim: Nevojitet datë e vlefshme lindjeje: viti, muaji, data
VendlindjaKutaisi, Georgia
Gjatësia1.78 m (5 ft 10 in)
PozicioniRight-back
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Shakhtar Donetsk
Numri13
Karriera me të rinjtë
Saburtalo Tbilisi
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2020–2022Saburtalo Tbilisi69(8)
2023–Shakhtar Donetsk28(1)
Karriera ndërkombëtare
2021–2023Georgia U2111(1)
2022–Georgia7(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 11 May 2024
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 27 November 2023

Giorgi Gocholeishvili, i lindur më 14 shkurt te vitit 2001, është një futbollist profesionist nga Gjeogjia. Ai luajti si mbrojtës i djathtë për klubin ukrainas të Premier League, Shakhtar Donetsk, si dhe për ekipin kombëtar të Gjeorgjisë.

Giorgi Gocholeishvili është futbollisti i njohur nga Gjeogjia, i cili triumfoi në Ligën e Lartë të Ukrainës dhe fitoi Kupën e Gjeorgjisë në karrierën e tij.

Karriera në klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Saburtalo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Giorgi Gocholeishvili, një talent i lindur në Kutaisi dhe i formuar në akademinë e Saburtalo Tbilisi, shënonte debutimin e tij për klubin në datën 27 gusht te vitit 2020, në ndeshjen e humbjes së raundit të parë kualifikues të UEFA Europa League 2020–21, duke luajtur kundër Apollon Limassol nga Kiproja. Debutimi i tij në ligë erdhi më 13 shtator 2020, në një ndeshje barazuese të Erovnuli Liga 2020 kundër Merani Tbilisi. Në sezonin e vitit 2021, Gocholeishvili u shqua si një pjesë e rëndësishme e skuadrës fillestare për ekipin dhe ai shkëlqeu duke ndihmuar në fitoren e Kupës së Gjeorgjisë e vitit 2021, pasi ekipi i tij fitoi me rezultatin 1–0 kundër Samgurali Tsqaltubo në ndeshjen finale.

Në fund të vitit 2022, Giorgi Gocholeishvili u nderua me një vend në ekipin e 11-të të ëndërruar të Erovnuli Liga, duke shënuar një sukses të madh në karrierën e tij futbollistike.

Gjatë karrierës së tij në Saburtalo Tbilisi, Giorgi Gocholeishvili shënoi një ndikim të thellë në fushën e lojës. Ai mori pjesë në 85 ndeshje, duke shënuar 8 gola dhe duke asistuar në 12 raste të tjera, duke u bërë një figurë kyçe në suksesin e ekipit.

Shakhtar Donetsk[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në nëntor të vitit 2022, Giorgi Gocholeishvili u bë lajmërim i madh për tifozët e futbollit duke nënshkruar një kontratë pesëvjeçare me një nga gjigantët e futbollit ukrainas, Shakhtar Donetsk. Kontrata e tij nisi të jetë efektive nga data 1 janari 2023. Debutimi i tij për Shakhtar Donetsk erdhi si një lojtar zëvendësues në ndeshjen kundër Mynai më 28 shkurt të vitit 2023.

Gocholeishvili bëri histori në Shakhtar Donetsk duke shënuar golin e tij të parë për klubin në një barazim 2–2 kundër Chernomorets Odesa më 2 prill të vitit 2023. Por emocionet nuk përfunduan aty. Në ndeshjen e tij të parë të Champions League me kohë të plotë kundër Barcelonës më 8 nëntor, ai shfaqi një paraqitje të shkëlqyer. Jo vetëm që ai dhuroi një asist për golin e vetëm të ndeshjes, por u shpall edhe lojtari i javës në Champions League për paraqitjen e tij të jashtëzakonshme.Karriera e tij në Shakhtar Donetsk nuk ka qenë vetëm përvojë personale, por edhe për suksesin e ekipit. Ai ka triumfuar dy herë në Ligën e Ukrainës me këtë klub, duke bërë kontribut të rëndësishëm në suksesin e tyre.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rinia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Giorgi Gocholeishvili e filloi udhën e tij në ekipin kombëtar të futbollit U-21 të Gjeorgjisë me një debut të shkëlqyeshëm në një fitore miqësore 4–1 kundër Bjellorusisë në mars të vitit 2021. Por ai nuk u ndal këtu. Në një tjetër fitore miqësore kundër Anglisë më 16 nëntor të vitit 2021, Gocholeishvili dha një paraqitje të jashtëzakonshme, duke shënuar një gol dhe duke dhënë një asist për ekipin e tij. Performanca e tij e shquar në këtë ndeshje i solli vlerësime të larta. Por surpriza më e madhe erdhi kur Gocholeishvili u nderua me çmimin e golit të vitit nga Federata Gjeorgjiane e Futbollit për nder të goli më spektakolar të sezonit. Ky çmim shënon jo vetëm suksesin individual të Gocholeishvili, por edhe respektin për talentin dhe aftësitë e tij në fushën e futbollit.

Senior[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në nëntor të vitit 2022, Giorgi Gocholeishvili u ftua për herë të parë në ekipin kombëtar të futbollit të Gjeorgjisë nga trajneri Willy Sagnol. Ai shënjoj debutimin e tij për kombëtaren në një ndeshje miqësore kundër Marokut më 17 nëntor të të njëjtës viti. Ky debut ishte një moment i rëndësishëm për Gocholeishvili, duke filluar një udhëtim të ri në shërbim të vendit të tij në arenën ndërkombëtare.

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më match played 22 April 2024
Appearances and goals by club, season and competition
Club Season League National cup Continental Other Total
Division Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
Saburtalo 2020 Erovnuli Liga 5 0 3 0 1[a] 0 9 0
2021 34 4 5 0 39 4
2022 30 4 3 0 4[b] 0 1[c] 0 38 4
Total 69 8 11 0 5 0 1 0 86 8
Shakhtar 2022–23 Ukrainian Premier League 13 1 13 1
2023–24 15 0 1 0 5 0 21 0
Total 28 1 1 0 5 0 0 0 34 1
Career total 97 9 12 0 10 0 1 0 120 9
  1. ^ Appearance(s) in UEFA Europa League
  2. ^ Appearance(s) in UEFA Conference League
  3. ^ Appearance(s) in Georgian Super Cup

Nderimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Saburtalo Tbilisi

  • Kupa e Gjeorgjisë : 2021

Shakhtar Donetsk

  • Premier League e Ukrainës : 2022–23, 2023–24

Individual[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Objektivi i Vitit: 2021

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gocholeishvili është i martuar me Anna Okruashvili. Fëmija i tyre i parë Aleksandre lindi në mars te vitit 2024.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]