Girona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Girona
Komunë dhe qytet
noform
Muri i Gironës
Stema_figuraBandera de Girona.svg
Vendndodhja
Girona is located in Spanjë
Girona
Girona

Koordinatat: 41°59′V 2°49′L / 41.983°V 2.817°L / 41.983; 2.817

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonja
Provinca Girona
Qarku Girones
Kryetari i Bashkisë Marta Madrenas
Partia CDC
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 39.14 km2
Lartësia 69 m (m.n.d.)
Popullsia 98,255 banorë
Dendësia 2510,35 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1181
Vendasit Gerundense
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 170xx
Prefiksi 972
Faqja Zyrtare www2.girona.cat

Girona është komunë dhe qytet në verilindje të KatalonjësSpanjë. Ndodhet 104 kilometra në verilindje të Barcelonës. Girona është një nga qytetet të mëdha në Kataloni.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në dimër, temperatura ulen nën −3 °C. Në verë, temperatura shpesh ngriten deri në 30–35 °C. Rreshjet e shiut janë të zakonshme në pranverë (Prill-Maj) dhe në vjeshtë (shtator-nëntor).

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autobusat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti ka autobusa urbane të cilët drejtohen nga kompanitë private. Poashtu ka shërbime të qyteteve tjera në provincën Girona dhe autobusa me distancë të gjata.

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti i qytetit, Girona-Costa Brava, ndodhet 10 kilometra në jug të qytetit. Aeroporti përdoret poashtu edhe për Barcelonën, edhe pse ndodhet 92 kilometra në veri të Barcelonës.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ (currently pending agreement - negotiation started in 2006)
  2. ^ "Wakefield's twin towns". Wakefield City Council. Arkivuar nga origjinali origjinali më 17 tetor 2013. Marrë më 2013-07-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)