Gisela May

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gisela May

Gisela May (31 maj 1924 – 2 dhjetor 2016) ishte aktore dhe këngëtare gjermane. Ajo lindi në Wetzlar dhe vdiq në Berlin. Ajo ka studiuar në Leipzig. Ajo ka punuar në teatro të ndryshme për nëntë vite, përfshirë teatrin e shtetit të Shverinit dhe teatrin e shtetit të Hales.

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gisela May ka qenë e martuar prej vitit 1956 deri në vitin 1965 me gazetarin Georg Honigmann i cili ka qenë babai i shkrimtares Barbara Honigmann.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1951: Das Beil von Wandsbek
 • 1955: Hotelboy Ed Martin
 • 1955: Sommerliebe
 • 1956: Treffpunkt Aimée
 • 1957: Die Schönste
 • 1958: Tilman Riemenschneider
 • 1959: Eine alte Liebe
 • 1960: Schritt für Schritt
 • 1960: Das Leben beginnt
 • 1960: Die Entscheidung des Dr. Ahrendt
 • 1962: Tempel des Satans
 • 1963: Carl von Ossietzky
 • 1964: Jenny Marx
 • 1966: Die Tage der Commune
 • 1975: Frau Jenny Treibel
 • 1977: Die Verführbaren
 • 1978: Fleur Lafontaine
 • 1983: Zwei Ärztinnen
 • 1984: Drei reizende Schwestern: Familienfest mit Folgen
 • 1991: Mit List und Krücke
 • 1991: Die Hallo-Sisters
 • 1993–2007: Adelheid und ihre Mörder