Giuseppe Sala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Giuseppe Sala
Kryetari i 25-të i Milanos
Në detyrë
21 qershor 2016 – Në detyrë
Paraprirë ngaGiuliano Pisapia
Komisioner i deleguar i Qeverisë për Expo 2015
Në detyrë
6 maj 2013 – 31 tetor 2015
Të dhëna vetjake
U lind më28 maj 1958
Milan, Itali
Partia politikeI pavarur
ArsimimiUniversiteti Bocconi
PunësimiPolitikanë, Menaxher

Giuseppe Sala (lindi më 28 maj 1958) është menaxher dhe politikanë italianë. Ai ishte Komisioner i Qeverisë për Expo 2015 prej qershorit 2010 deri në dhjetor 2015.[1] Giuseppe ishte gjithashtu kandidatë i Partisë Demokratike për kryetar të Milanos në zgjedhjet komunale 2016, ku fitoi në raundin e dytë, dhe u bë kryetar më 21 qershor 2016.ref>Primarie Centrosinistra a Milano. Vince Beppe Sala sulla sinistra disunita</ref> Ai shpesh quhet me nofkën e tij "Zotëri Expo" për shkak pozitës së tij si Komisioner i Ekspozitës Universale.[2]

Zgjedhjet komunale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zgjedhjet komunale u mbajtën në Milano më 5 dhe 19 qershor 2016.

Më 5 qershor, në raundin e parë Giuseppe morri 41.7% të votave; në raundin e dytë më 19 qershor, ai e mposhti kundër-kandidatin Stefano Parisi me 51.7% kundër 48.3%.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Expo 2015, Giuseppe Sala nominato commissario unico". Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2017. Marrë më 28 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Elezioni Comunali Milano 2016: Nella squadra di Mr Expo spuntano Ambrosoli e Linus
  3. ^ "Milano, vince Sala: "Lavoreremo con spirito ambrosiano"". Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2017. Marrë më 28 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)