Gjergj Komnino

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gjergj Komnino (Mbrezhan, 15 shkurt 1919 - Romë, 1996) ka qenë poet, dramaturg, arsimtar dhe mbledhës folklori autodidakt, autor i përmbledhjes Këngë lirike shqiptare (Tiranë, 1955). Megjithëse anëtar i FNÇ-së,[1] u dënua me 13 vjet burg gjatë regjimit komunist,[2] pasi i kishte shkruar një letër OKB-së për të denoncuar diktaturën në Shqipëri.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Historia tragjike e profesorit që mblidhte letrat te plehrat: Nga ish-përkthyes i Enverit, 15 vite burg se denoncoi regjimin në OKB". Shqiptarja.com. 20 shkurt 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ Gashi, Sinan (3 shkurt 2021). "Mençuraku i përbuzur Gjergj Komnino". fjala.info. Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2021. Marrë më 23 dhjetor 2021.
  3. ^ Tonuzi, Edlira; Kërbizi, Marisa (2018). "Autorë të harruar: Gjergj Komnino, nga poezia te tragjedia "Naimi, poeti njeri"" (PDF). Kêns. II: 68–69.